Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Ірина Соляник
Ірина Соляник

Погані дороги, сміття та забруднені водойми: полтавці назвали найболючіші проблеми в довкіллі

Погані дороги, сміття та забруднені водойми: полтавці назвали найболючіші проблеми в довкіллі

Погані дороги, збір та утилізація сміття, забруднені водойми - такі основні проблеми навколишнього середовища назвали полтавці. Як в області планують  боротися із цими явищами наступні п’ять років, далі у сюжеті.

В області розробляють регіональну програму охорони довкілля. Запрацювати вона має з 2017 року. Попередньо розробники опитали близько чотирьох тисяч полтавців: які, на їхню думку, в області основні проблеми навколишнього середовища. Найчастіше називали  погані дороги. Крім того, екологи порахували: в рік на жителя Полтави припадає двадцять кілограмів викидів вихлопних газів.

Юрій Голік, один із розробників програми: Берут количество машин и количество ям.Машина ехала, остановилась. Тронулась, остановилась. И количество выбросов увеличилось. Количество выбросов, когда машина едет прямо – одно, а когда она на этом участке десять раз становится и газует, увеличится в десять раз.

На ліквідацію цієї та інших проблем довкілля за п’ять років планують витратити майже сімсот п'ятнадцять мільйонів гривень. Із цієї суми найбільше навантаження лягає на обласний бюджет – понад двісті мільйонів. Четверту частину від загальної суми профінансують із державної скарбниці. Та заплановані кошти не завжди вдається витратити в повному обсязі, із досвіду каже керівник профільного департаменту ОДА Ігор Піддубний. Залишаються невикористані гроші і в бюджетах на місцях.

Ігор Піддубний, директор департаменту екології та природних ресурсів Полтавської ОДА: Законодавча неможливість концентрації на рівні регіону, області невикористаних коштів місцевих, сільських, селищних фондів охорони навколишнього природного середовища. Як приклад: станом на 1.01. 2016 року залишок місцевих фондів в районах області становить майже 11,3 млн грн. А на 1.01. 2017 року - майже 12,5 млн. грн.

У рамках регіональної програми працюватимуть над вирішенням цієї проблеми. Першочергові завдання щодо поліпшення навколишнього середовища: берегоукріплення Кременчуцького водосховища, збільшення водності малих річок та налагодження системи поводження з твердими побутовими відходами. Юрій Голік  очолює Громадську екологічну раду. Каже: план програми розглядали на громадських засіданнях та профільній комісії.

Юрій Голік, один із розробників програми: Якщо вона була спершу двісті сторінок, то зараз більш худа стройна. Дійсно, тут залишилося саме те, що для нас, для Полтавської області є саме головне.

У рамках обласної програми найбільші увагу та фінансовий ресурс приділять будівництву й реконструкції каналізаційних мереж.