Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Карина Москаленко
Карина Москаленко

Минуле і сьогодення Свято-Успенського собору: виставка «З історії православної церкви на Полтавщині»

Минуле і сьогодення Свято-Успенського собору: виставка «З історії православної церкви на  Полтавщині»

Історія відновлення духовної святині Полтави – Свято-Успенського собору лягла в основу виставки «З історії православної церкви на  Полтавщині». З моменту передачі дзвіниці храму полтавській релігійній громаді Української автокефальної церкви минуло 25 років.  Про становлення собору дізнавалися наші журналісти.

Більше  п’ятдесяти архівних фотографій та документів показують минуле і сьогодення Свято-Успенського собору Полтави. Серед них зображення пам’ятки у 19 столітті, проведення перших богослужінь українською церквою, а ще - допомога священиків військовим. Заступник директора Державного архіву області Тарас Пустовіт каже: із собором пов’язано багато відомих полтавців.

Тарас Пустовіт, заступник директора Державного архіву Полтавської області: Тут молилися і Іван Петрович Котляревський, і Симон Петлюра. І тут починав свій божий шлях Паїсій Величковський. І був причетний до цієї пам’ятки Патріарх Мстислав.

Один зі складних етапів в історії храму -  радянський період. У 30-х роках собор зруйнували, збереглася лише дзвіниця. Під тиском громадської та релігійної спільноти 15 січня 1992 виконком обласної ради передав її полтавській релігійній громаді Української автокефальної православної церкви. Владика Федір говорить: у відродженні храму основну роль відіграла церковна спільнота

Владика Федір, архієпископ Полтавський та Кременчуцький: Об’єднувала вона в переважній більшості інтелігенцію полтавську. І вона займала патріотичні позиції, проводила культурні заходи і боролася за українську церкву в Україні.

У квіті 92-го провели перше богослужіння. Колишній настоятель церкви протоієрей Миколай Храпач каже: на першу службу прийшло багато вірян. За його словами, такий резонанс зумовлений ідеєю існування української церкви.

Протоієрей Миколай Храпач, настоятель Свято-Покровської церкви:Як тільки почули, вони всі й прийшли, що створена українська церква. І всі ж ці люди прийшли, і вони нам розповідали.  У нас навіть були люди, які приймали участь у богослужінні ще 17-21 років.

Архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір говорить: собор сьогодні продовжує бути культурним осередком.

Владика Федір, архієпископ Полтавський та Кременчуцький: При соборі діє виставкова зала духовно-культурного центру імені преподобного Паїсія Величковського. З початком російської агресії собор став центром волонтерства.

На презентацію виставки запросили старшокласників першого міського ліцею.

Ольга Царьова, учениця ліцею: Було дуже цікаво слухати історію Свято-Успенського собору. Адже це наша історія, наше коріння. І якщо ми хочемо відродити нашу націю, ми повинні її знати.

Артур Кіряшов, учень ліцею: Цікавого почув багато. Найперше це те, що у нас все ж таки є церква київського патріархату . Я думав, що вона одна (оця Успенська), але також багато церков, які підпорядковуються Київському патріархату, і в інших районах нашого міста.

Документальна виставка триватиме упродовж двох тижнів у Державному архіві області.