Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Ольга Боцула
Ольга Боцула

Нові назви вулиць у Шишаках не влаштовують жителів

Нові назви вулиць у Шишаках не влаштовують жителів

Замість вулиць Фурманова і Якубовського вулиці Симона Петлюри та Івана Сірка. Процес декомунізації у селищі Шишаки Полтавської області завершили майже рік тому. Проте такі зміни в топоніміці селища жителів не влаштовують і дотепер. Місцеві депутати на сесії селищної ради ухвалили рішення перейменувати вулиці ще раз. Таке рішення представники районної організації українських націоналістів оскаржують у суді. Які назви вулиць залишать у Шишаках, дивіться у наступному сюжеті.

Ольга Боцула, журналіст:  Довгий час ось ця вулиця у селищі Шишаки мала ім»я Фурманова, учасника громадянської війни. Але 20 травня 2016 року голова Полтавської ОДА Валерій Головко підписав розпорядження про перейменування вулиць в області. Відтак табличку  з прізвищем Фурманова замінили на Петлюри. Утім деякі жителі райцентру не згодні, аби їхня вулиця була названа на честь голови Директорії УНР.

Пані Галина на вулиці Фурманова живе стільки себе пам»ятає. Каже, новину про її перейменування сприйняла без захвату.

Галина, жителька смт Шишаки: Ми таке покоління, що виросли з думкою, що Петлюра – це бандит, а зараз він герой. Вся вулиця, цей куток не приймає назву Петлюри

Пані Галина говорить: це питання з громадою ніхто не обговорював.

Галина, жителька смт Шишаки: Якби хоча б яка сходка була, де б запитали: чи ми згодні. Нас ніхто не питав

У селищі згідно із Законом про декомунізацію перейменували ще дві вулиці: Якубовського на Івана Сірка, а Жукова – на Олега Ольжича. Проте такі зміни у топоніміці селища  місцевим жителям не сподобалися і вони запропонували свої назви, говорить пані Алла.

Алла Сліпець, жителька смт Шишаки: Фурманов політик, Петлюра політик. Ну навіщо?Ми за те, щоб була нейтральна назва, поки історія наша не переписана досконало.

У листопаді 2016 року на сесії Шишацької селищної ради депутати ухвалили рішення перейменувати вулиці  Симона Петлюри й Івана Сірка на Шишацьку і БерЕзівку відповідно.

Віталій Іваниця, депутат селищної ради: За законом про перейменування і надання назв вулиць ми зібрали громадські слухання, зібрали підписи жителів вулиці з питанням будемо перейменовувати вулиці чи ні

Шишацька районна організація українських націоналістів  одразу ж звернулася до суду з позовом скасувати таке рішення. Голова секретаріату ОУН Володимир Чмир говорить: депутати порушили розпорядження очільника області про перейменування вулиць. Супротив жителів декомунізованим назвам вулиць вважає необгрунтованим.

Володимир Чмир, голова секретаріату ОУН, житель смт Шишаки: Ініціативна група, яка писала, говорила ніби Симон Петлюра – це погано. Тому що з його ім’ям пов’язана війна. Окрім того, в корені слова є корінь петля і це теж погано. Людина, яка це писала нерозумна, або щось з нею не так.Коли колишні і теперішні комуністи-регіонали змінюють національних героїв, то це прикро.

На засідання районного суду прийшли і мешканці селища. Ніна Василівна говорить,  що не хоче жити на вулиці Івана Сірка. Про зміну назв, каже, вона разом з односельцями не чула.

Ніна Безручко, жителька смт Шишаки: Не могли повідомити населення, що

отаких от людей пропонують на назви – цього не зробила селищна рада. Це їй мінус. А так ми дізнаємося, що Головко підписав

Володимир Тур, редактор газети «Сільське життя»: Депутати тергромади поставилися до цього питання не дуже відповідально. Вони скинули з себе тягар обговорення і переклали на вищі органи влади.

Цей чоловік коментарів щодо перейменування вулиць не знайшов.

Чоловік: Та не буде  з мене кінозірки. Перестаньте дурницями займатися

Перший заступник Шишацького селищного голови Федір Дерій говорить, що населення про перейменування інформували завчасно.

Федір Дерій, перший заступник Шишацького селищного голови: Голова ОДА було протягом певного строку, який визначено в межах Закону про декомунізацію, мав протягом цього часу обов’язок перейменувати ті об’єкти нерухомості, які не були перейменовані органами місцевого самоврядування та посадовими особами.

Закон про декомунізацію набрав чинності 21 травня 2015 року. Відтоді місцеві органи самоврядування  почали перейменовувати топоніми Полтавщини. Громада Шишак своїм правом не скористалася, розповідає директор департаменту інформаційної діяльності Полтавської ОДАВадим Штефан.

Вадим Штефан, директор департаменту інформаційної діяльності Полтавської ОДА: Свого часу органи місцевого самоврядування в період, який їм відводився законом про декомунізацію вони нічого не робили. Близько року вони могли проводити громадські слухання, обговорення, опитувати людей.

Шишацький районний суд Полтавської області задовольнив позов голови секретаріату ОУН Володимира Чмиря і залишив декомунізовані назви вулиць.

Дмитро Сиволап, суддя: Рішення 17 сесії першого скликання Шишацької селищної ради від 29 листопада 2016 року про перейменування вулиць Симона Петлюри на Шишацьку, а вулицю Івана Сірка на Березівку скасувати…

Загалом на Полтавщині перейменували 52 населених пункти і більше трьох тисяч вулиць і провулків.  Ольга Боцула, Євген Ковальчук, Микола Янко. Полтавські телевізійні новини.