Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Лілія Пархоменко
Лілія Пархоменко

У Полтаві досі сперечаються щодо об’єкта вшанування пам’яті Героїв Небесної сотні

У Полтаві досі сперечаються щодо об’єкта  вшанування пам’яті Героїв Небесної сотні

Паркова зона чи величний монумент? У Полтаві досі сперечаються щодо об’єкта  вшанування пам’яті Героїв Небесної сотні. Наразі провели три конкурси. На останньому обрали проект-переможець. Думки щодо доцільності його реалізації розділились.  Подробиці – далі у сюжеті наших кореспондентів.

Більше простору для відпочинку, паркова зона та «Струмок Революції» – таку ідею на конкурс «Територія Майдану» винесла громадська платформа «CityLab».

Дмитро Верьовкін, один із авторів проекту-переможця: Всі події Революції символізуються потоком води, який в певні моменти збурюється, символізуючи бурхливі події. Кінець струмка, він має таку форму, наче коми. Ми всі розуміємо, що Революція закінчилася, але це не кінець.

Громадські активісти наводять аргументи і виступають проти цієї ідеї. Вони написали заяву до голови облдержадміністрації із вимогою завершити конкурс та провести новий без реалізації проекту-переможця.

Іван Минак, член Ради Майдану Полтавщини: Сюди були доложені підписи фахівців архітектури, художників. Ми зібрали 15 підписів, але якщо потрібно буде і Головко нас не побачить, ми зберемо 300 підписів тільки фахівців, не кажучи вже про політичні підписи, майданівців, пересічні люди.

Учасниця Майдану Юлія Петушинська розповідає: перед облдержадміністрацією має з’явитися велична стела на честь усіх загиблих. Запропонована ж робота не відповідає основним завданням, які передбачені умовами конкурсу.

Юлія Петушинська, громадський діяч, учасниця Майдану: Цей проект не вирішує самого головного питання – це вшанування пам’яті героїв. Замість «Території Майдану» парк розваг, зона відпочинку?  Такого не може бути.

Головний спеціаліст управління містобудування та архітектури облдержадміністрації Антоніна Ільїна каже: всі проекти перевіряли на відповідність вимогам. Для цього під час конкурсу сформували експертну групу, яка включала і представників громадськості.

Антоніна Ільїна, головний спеціаліст управління містобудування та архітектури облдержадміністрації: Вони зробили потужний аналіз кожної роботи по тих самих критеріях, які були прописані в конкурсному завданні. Ця вся інформація була подана на розгляд журі і враховувалась, коли журі приймало рішення.

Один із авторів проекту «Струмок Революції» архітектор Дмитро Козиренко розповідає: не планували стелу, бо хотіли створити нову форму.

Дмитро Козиренко, архітектор, один із авторів проекту-переможця: Ми вирішили взагалі відмовитись від будь-якої ідеології, створити, перш за все, простір для людей, в якому нема цієї імперської величності, від якої ми мали б відмовитися за останні 25 років.

За словами заступника голови конкурсу Василя Шулика, доцільніше встановити пам’ятний знак, бо «Струмок Революції» складно реалізувати через значну вартість.

Василь Шулик, доктор архітектури, заступник голови конкурсу: Як  мінімум це 100 кубічних метрів на протязі певного часу треба качати насосом, щоб вода рухалася в цьому струмку. Звичайно, такі циркуляційні системи існують, вони не дешеві.

Дмитро Козиренко, архітектор, один із авторів проекту-переможця: Ясно, що це не дешеве задоволення – функціонування струмка протягом хоча б 7 місяців на рік. Але в Полтаві не так багато якихось водних елементів, фонтанів, сухих фонтанів взагалі в місті немає. Це ті, які прямо з площі б’ють.

Член Ради Майдану Полтавщини Іван Минак говорить: в умовах конкурсу прописано, що проект не може реалізовуватись без рекомендації журі. «Струмок Революції» схвалила не більшість із запрошених експертів. А начальник управління містобудування та архітектури облдержадміністрації Олександр Панков пояснює:  8 фахівців із 17 рекомендували до реалізації ідею платформи «Сіті-лаб», а отже вона має право на впровадження.

Олександр Панков, начальник управління містобудування та архітектури облдержадміністрації: Наша пропозиція все ж таки цю роботу пропонувати для її реалізації з обов’язковим урахуванням і фаховим розглядом тих зауважень, які до неї були.

Наразі питання про реалізацію «Струмка Революції» залишається відкритим, адже рішення про це має схвалити обласна рада.

Нагадаю, щоб вибрати проект вшанування Героїв Небесної сотні, у Полтаві провели три конкурси. Останній організували минулого року. За його результатами і обрали переможця.