Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Євангеліє середини 18-го століття зберігається в Пирятині

Євангеліє середини 18-го століття зберігається в Пирятині

Напрестольне Євангеліє середини 18-го століття зберігається в Пирятині. Жителі краю бережуть старожитності, археологічні знахідки, дбають про архітектурні пам’ятки. Так з Олександро-Невської церкви, що діяла при в'язниці, передали  церковну книгу Пирятинському народному краєзнавчому музею.  Надрукована вона в Києві церковнослов’янською мовою. Більше про цей експонат розкажуть наші колеги з Пирятина.

Однією з найсвятіших книг християн  є Євангеліє. Раніше кожна родина намагалася придбати собі хоча б один її примірник. Книга, яка зберігається у церкві та з якої читають під час богослужіння, називається напрестольне Євангеліє - одна з таких зберігається у фондах Пирятинського краєзнавчого музею.

Олександр Рудьковський, голова Пирятинського районного історико-краєзнавчого товариства: У нашому краєзнавчому музеї зберігається напрестольне Євангеліє, датоване 1762 роком, яка віддрукована у Київській Успенській Лаврі. На той час видавництво Києво-Успенської Лаври було досить рідкісним, бо основну частину книг видавала московська синодальна друкарня, і київські книги не дуже часто надходили для користування.

За словами Олександра Рудьковського, таких стародруків збереглося дуже мало. Частина втрачена часом, інші знищила радянська влада.Такі книги випускали невеликими накладами, бо вони були дуже дорогі.

Олександр Рудьковський, голова Пирятинського районного історико-краєзнавчого товариства:Адже на той час 50 копійок коштувала, для порівняння, корова. А заробітна плата могла становити за рік 25 копійок, 50 копійок. А ця книга коштувала 300 карбованців. Отже, не кожна релігійна громада могла дозволити собі мати Євангелію такого зразка. Але винятком стала Пирятинщина наша. Громада міста та повіту тодішнього зібрала, певно що, необхідну суму коштів - 300 карбованців сріблом і замовила цю книгу у Київській Свято-Успенській лаврі.

Книга, якою часто користувалися,  надійшла до нас у відносно хорошому стані. Нині це один із найцінніших експонатівПирятинського краєзнавчого музею.