Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Ірина Соляник
Ірина Соляник

185 тис. грн. компенсації за знищених свиней отримали жителі Попового Велокобагачанського району

185 тис. грн. компенсації за знищених свиней отримали жителі Попового Велокобагачанського району

Карантин зняли, компенсацію виплатили. Сто вісімдесят п’ять тисяч гривень загалом отримали жителі Попового Великобагачанського району, у яких знищили свиней через африканську чуму. Цього тижня у селі зняли карантин.

Ще півтора місяці тому Тетяна Колесник із Попового Великобагачанського району мала біля двох десятків свиней. Коли одна із тварин раптово загинула, жінка повідомила про випадок у ветслужбу. У кабана діагностували африканську чуму. Через кілька днів усе поголів’я в господарстві умертвили і спалили. Дворище дезінфікували. (згадує пані Тетяна).

Тетяна Колесник, жителька Попового Великобагачанського району: Були свиноматки, були і кнури. Був у нас і молодняк 50-60 кг, були усякі. Але так, як я розумію, що це африканська чума свиней і вона дійсно є. Бо багато не хотіли вірити просто, то ми все це поздавали.

Сусіди не вірили, що компенсацію за знищених свиней виплатять, каже Тетяна Іванівна. Та родина чекала на позитивний результат. Торік у селі Рокита цього ж району, де теж виявили вірус, люди отримали гроші. Знав про це і Віталій Любченко. Його господарство опинилося у трьохкілометровій зоні захисту. Тож чоловікові довелося здати і своїх шістнадцятьох свиней загальною вагою тонна 320 кілограмів. Він написав заяву на компенсацію та відкрив рахунок у банку.

Віталій Любченко, житель Попового Великобагачанського району: Потім ждав результатів. Я не вірив, навіть голові районної ветслужби казав, шо це, мабуть, з кінцями. Коли так получилося, шо все добре. Кошти повернули. Я б сказав, шо дуже в нормальному обсязі.

Понад 185 тисяч гривень жителям Попового компенсували із районного бюджету. За один кілограм заплатили майже по тридцять гривень.

Віктор Корнієнко, Корнієнківський сільський голова Великобагачанського району: Обійшли 11 дворів власників, де було виявлено поголів’я. Кількість поголів’я, це різні вагові категорії, 60 голов. Загальна маса 6 тонн 215 кілограмів.

Умертвляти поголів’я і спалювати туші – іншого шляху, щоб локалізувати вірус, немає. Тому у Держродспоживслужбі намагаються переконати людей не приховувати того, що свині загинули. Протягом доби Полтавська лабораторія може підтвердити попередній діагноз чи спростувати. Після знищення тварин господарям виплачують компенсацію. А от м'ясо з вірусом чи не спалена туша тільки сприяють розповсюдженню інфекції.

Геннадій Пікуль, начальник Головного управління Держпродспоживслужби у Полтавській області: Вірус надзвичайно устойчивий до зовнішнього середовища. У туші свинини, яка заморожена, він може до року зберігатися. У шинці – 144 дні. У кістках – 1050 днів зберігається вірус. Відварили кістки, вилили залишки свиням і маємо африканську чуму.

Один із факторів розповсюдження вірусу – дика фауна. Та причетні до цього і люди, які на чуму не хворіють, але можуть бути переносниками. Приміром, збирати кукурудзу в полі, де ходив інфікований дикий кабан, чи годувати свиней відходами зі свого столу.

Геннадій Пікуль, начальник Головного управління Держпродспоживслужби у Полтавській області: Свиня ж до свині ніколи в гості не ходить. Люди до людей ходять в гості. Святки, поголів’я забивається. Новий рік, Різдво. Це ж завжди було зв’язано і з використанням і вживанням свинини. Людський фактор найбільше.

Якщо у Попівці карантин зняли, то у Великій Багачці, де теж був спалах африканської чуми, він ще триває. На в’їздах до селища облаштували два ветеринарно-поліцейські пости. Чергові вибірково перевіряють транспорт, чи не вивозять із селища свинину. На постах та ще в трьох місцях стоять дизбар’єри. Вони заповнені тирсою й дезінфекційним розчином. Таким чином колеса машин очищають від можливої інфекції.

Ірина Соляник, журналіст:  Перший випадок африканської чуми свиней в незалежній Україні зафіксували у 2012 році. На Полтавщині вона з’явилася у 2015-му. Інфіковані туші до Пирятинського району завезли з київського підприємства.

Торік в Україні зафіксували дев’яносто один випадок африканської чуми свиней. Цьогоріч уже майже п’ятдесят. Десять з них - на Полтавщині.