Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Лілія Пархоменко
Лілія Пархоменко

Патріарх Йосиф Сліпий – знайомий і незнаний: у Полтаві відбувся науковий симпозіум

Патріарх Йосиф Сліпий – знайомий і незнаний: у Полтаві відбувся науковий симпозіум

 «Патріарх Йосиф Сліпий – знайомий і незнаний». Науковий симпозіум із такою назвою провели у Полтавському педуніверситеті за участі гостей зі Львова та Лондона. Про долю митрополита та його значення в історії – у сюжеті моїх колег Лілії Пархоменко та Миколи Янка.

Йосиф Сліпий – Патріарх Української Греко-Католицької церкви, вчений і богослов. Із малечку отримав релігійне виховання. 

Гліб Лончина, єпископ Лондонської єпархії Пресвятої Родини для українців-католиків Великобританії: Він виростав у здоровій християнській родині. І це йому дало фундамент, і він себе назвав «в’язнем Христа ради» у значенні, що він є добровільний в’язень, він прив’язує себе до Ісуса Христа на ціле життя.

К.: Патріарх Йосиф боровся за вільне існування Греко-Католицької церкви в часи радянської України. За це не раз відбував покарання.

Людмила Бабенко, доктор історичних наук: 18 років він провів в ув’язненні і на засланні. І лише з 1963 року, коли він отримав дозвіл залишити Радянський Союз і приїхати до Ватикану, він розпочав боротьбу за розбудову цієї церкви.

Людмила Бабенко, доктор історичних наук: Коли його звільнили, коли йому сказали: «Ти є вільний!», він спитався: «Але чи моя церква є вільна?» Йому його особиста свобода не була цікавою.

Проректор із питань місії та призначення Українського католицького університету Мирослав Маринович каже: це важлива постать не лише для України, а й світу.

Мирослав Маринович, проректор із питань місії та призначення УКУ: Люди такі, як митрополит Андрей чи патріарх Йосип, - це наріжні камені, атланти, які підтримують усю будівлю церкви. Це, власне кажучи, була найбільша громадська, суспільна структура опору комуністичному тоталітаризмові.

Цьогоріч виповнюється 125 років із дня народження Йосифа Сліпого. За словами доктора історичних наук Людмили Бабенко, ця дата – шанс більше дізнатись про постать Патріарха через симпозіуми та вшанування пам’яті, адже пересічним людям його доля відома мало. 

Людмила Бабенко, доктор історичних наук: В західноукраїнських областях, де більш поширена ця конфесія греко-католицька, про нього знають більше, і створено достатньо літератури. То загалом по всій Україні, насправді, цієї інформації менше.

Нагадаю, Йосиф Сліпий – церковний і науковий діяч родом із Тернопільщини.

2017 проголошений Роком пам’яті патріарха Йосифа за рішенням Синоду Єпископів Української Греко-Католицької церкви. Відповідну постанову ухвалила Верховна Рада наприкінці грудня минулого року.