Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Лідія Ритченко
Лідія Ритченко

У 500 осіб на Полтавщині діагностували мультирезистентний (хіміостійкий) туберкульоз

У 500 осіб на Полтавщині  діагностували мультирезистентний (хіміостійкий) туберкульоз

У п’ятсот  осіб на Полтавщині  діагностували мультирезистентний (хіміостійкий) туберкульоз. Напередодні Всесвітнього дня боротьби з цим захворюванням, журналісти ПТН  побували в обласній лабораторії  досліджень. Про методи лікування та своєчасний вияв сухоти – дивіться далі.

Пацієнт, який лікується в обласному протитуберкульозному диспансері, живе з недугою 20 років. Захворювання у чоловіка виявили, коли він був у в»язниці. Нині у хворого закрита форма.

Пацієнт: На момент лікування раз у місяць обстеження проходив. С ким ви живете? – брат, сестра, мать. Воно ніяким чином не сказується. Всі знають, я за цим слідкую, щоб не переходило в активну стадію. Все від людини залежить. Якшо він опустить руки і скаже, шо все,то… лікування, режим,  не злоупотреблять алкоголем.

Головний лікар обласного КПД Володимир Печериця говорить:  своєчасний доступ до діагностики та лікування мультирезистентного туберкульозу нині залишається проблемою. 

Володимир Печериця, головний лікар обласного КПД:Проблема те, що ці люди потребують дуже довготривалого лікування. І вирішити питання контрольного лікування дуже важко. Тому ми залучаєм до наших проблем загально лікувальну мережу для діагностики туберкульозу, і останнім часом моторне лікування. І це все дає свої результати по ефективності лікування, по виявленню туберкульоза.

Лідія Ритченко, журналіст: Зараз ми знаходимося в клініко-діагностичній лабораторії ППТД. Наталія Миколаївна, розкажіть будь ласка які дослідження тут проводять. В нас проводять дослідження по виявленню туберкульозу. Ми проводим бактеріоскопічний метод.)Ми проводим бактеріологічний метод посів на рідкий і на тверді середовища.Також у нас є апарат, який проводе молекульрно-діагностичну туберкульоза.

Лаборант-бактеріолог Олена Кобець стежить за первинним посівом мікобактерій туберкульозу.

Олена Кобець, лаборант-бактеріолог:В нас існують шафи, в яких знаходяться такі пробі рочки з Лівінштейном Єнценом на яке сіємо. І відповідно в шафах йде рост, який ми контролюємо.

Нині у Лубенському протитуберкульозному диспансЕрі лікують 40 пацієнтів із відкритою формою туберкульозу, каже лікар-фтезіатр Марина Гребенюк. Лікарня  співпрацює з центральною лікарсько-консультативною комісією (ЦЛКК), а також  з фахівцями  інших  районів.

Марина Гребенюк, лікар-фтизіатр Лубенського протитуберкульозного диспансеру: З  полтавськими колегами, і даже з виконанням покарань, бо із відти пацієнти вертаються до нас.  Це дозволяє вирішить проблему пацієнта і їхні надії здійснити, і всі сумніви, які виникають у пацієнта розвіяти.

У протитуберкульозному диспансері інтернів-стоматологів навчають читати  рентгенограми хворих і вивчати  симптоми туберкульозу.

Алла Вородюхіна, доцент кафедри фтизіатрії: Тому що до них великий  потік хворих. Вони можуть запідозрити, побачити перші ознаки і своєчасно направити цього пацієнта на діагностику.

Вікторія Горбата, інтерн-стоматолог: Так  як ми  з цим будем стикатися, багато хворих можем, для початку, проденференціювати.

Євген Сергієнко, інтерн-стоматолог: Нам, как врачам  уметь его вы и сделать это своеввременно.

За словами начальника відділу нагляду та лікування туберкульозу Центру громадського здоров’я МОЗ України Яни Терлеєвої, у 2016 році в Україні рівень захворюваності складав майже 68 на 100 тис. населення. При цьому захворіли близько 29 тисяч осіб, що на 4,3% менше, ніж торік.

 «Сьогодні в Україні туберкульоз виліковний. Однак загрозливих масштабів набуває поширення стійких форм туберкульозу, лікування якого триваліше і менш успішне: Україна входить до п’ятірки країн світу з найвищим тягарем мультирезистентного туберкульозу.

У 2016 році в Україні Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією виділив на лікування хворих 400 мільйонів  гривень. Ще 163  очікують цього року, йдеться на урядовому порталі. Лідія Ритченко.