Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Ольга Боцула
Ольга Боцула

Нинішні тридцятирічні можуть залишитися без пенсій в майбутньому

Нинішні тридцятирічні можуть залишитися без пенсій в майбутньому

Якщо не реформувати вітчизняну  пенсійну систему, то нинішні тридцятирічні українці навряд отримуватимуть грошове забезпечення у старості. Лише цього року дефіцит Пенсійного фонду сягатиме понад 140 мільярдів гривень.  Ольга Боцула розбиралася щодо перспектив  грошових виплат,  які мають отримувати люди в старості.  

Протягом п’яти років полтавка Ірина працює бухгалтером у приватній компанії. Дівчина розповідає: вона щомісяця сплачує податки  державі,  аби мати  виплати  в майбутньому.  Проте нинішній пенсійній системі не довіряє.

Ірина Милоста, полтавка: Ми зараз сплачуємо 22% державі, але я не впевнена, що вони підуть саме мені потрібно зробити таку систему, коли два відсотки ти сплачуєш собі на рахунок і точно знаєш, що вони тобі дійдуть, а решта коштів підуть в державний бюджет для забезпечення пенсій іншим людям.

Аби не залишитися через 30 років без пенсії, Ірина згодилася б інвестувати власні внески протягом життя.

Ірина Милоста, полтавка: Єдиний вихід - відкрити у надійному банку рахунок. Головне, щоб це був стабільний банк, можливо, з іноземними інвестиціями, щоб ти був упевнений, що через декілька років його не закриють і всі твої заощадження не згорять.

Пенсійна  система України має такий вигляд: люди сплачують єдині соціальні внески в пенсійний фонд, з яких і утримують пенсіонерів. Причому те, що вони отримують,  не завжди залежить від розміру сплачених  внесків. Це принцип  так званої солідарної системи.

В Україні збільшується кількість громадян  пенсійного віку, а тих хто, платить податки – стає менше.  На сьогодні десять працюючих утримують дванадцять пенсіонерів. І це при тому, що  дві третини з них  отримують мінімалку.

Нині Пенсійний фонд має  дефіцит, у 2017-му він становитиме майже 50 %. Цю недостатність  компенсують коштами  з державного  бюджету.   

Якщо дефіцит Пенсійного фонду зростатиме і надалі, то на майбутні  виплати  нинішнім 30-річним грошей може не залишитися.  Серед загроз такого майбутнього і нинішні тіньова економіка та безробіття, говорить старший науковий співробітник інституту демографії та соціальних дослідженьЛідія Ткаченко. В Україні 26 мільйонів осіб працездатного віку, які мають  сплачувати  єдиний соціальний внесок. Однак  реально сплачують  –10 мільйонів.

За словами Лідії Ткаченко, населення України старіє. Це означає, що років за 20-25 кожний, хто працюватиме, має за свій кошт утримувати щонайменше двох пенсіонерів. Демограф розповідає: у країні є кому працювати. Головне, щоб чиновники створили робочі місця для безробітних.

Лідія Ткаченко, старший науковий співробітник інституту демографії та соціальних досліджень:  Підтримувати і розвивати ті види діяльності, які дають і зайнятість, і хороші зарплати, і достойні умови праці. Щоб люди не стояли на базарах взимку, і влітку на відкритому повітрі.  А щоб це була робота. Щоб від цієї зайнятості був толк для фіскальної служби, щоб сплачувалися податки, внески

На думку віце-прем»єр міністра УкраїниПавла Розенка, скоротити  недостачу  в бюджеті Пенсійного фонду має реформа. Графіка: 3 рівні

Перший рівень якої - це запровадження так званої солідарної системи, яка існує зараз. Другий рівень – особисті накопичення. Від 2 до 7 відсотків  зарплати кожної працюючої людини надходитиме  ще й на персональний банківський рахунок. Ці кошти  держава бере на довгострокове зберігання. Третій рівень пенсійного забезпечення передбачає  вклад грошей в недержавні пенсійні фонди. Обгунтування майбутньої пенсійної реформи викладено в законопроекті, який винесли на розгляд парламенту.  Скрін: Закон України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій.  

Павло Розенко, віце-прем’єр-міністр України: Яє прихильником.

Полтавщина в п’ятірці областей України  з найбільшими надходженнями податків до бюджету Пенсійного фонду України. Цього року планують його поповнити на 30 мільйонів гривень, розповідає начальник Пенсійного фонду України в Полтавській області Володимир Тараторін. Проте  демографічна ситуація нагадує про себе.  Низька народжуваність і зниження смертності призводять  до зростання  на Полтавщині  частки населення старше 60 років. А тому, на думку Володимира Тараторіна, накопичувальна система  вигідніша нинішньому молодому поколінню.

Володимир Тараторін, начальник Пенсійного фонду України в Полтавській області: Солідарна система не зможе забезпечити гідні пенсії. Вона практично себе вичерпала. Накопичувальна система у перспективі дозволить кожній людині бачити, яку він пенсію отримає в майбутньому. Це будуть більш високі пенсії, аніж сьогодні і контролювати процес свого майбутнього пенсійного забезпечення

Міністр соціальної політикиАндрій Рева журналістам газети «Сегодня» розповів: гарантій того, що пенсійні  заощадження не пропадуть, немає. Адже накопичувальний рівень правильно працює в країнах з розвиненою економікою, де рівень інфляції може коливатися в межах кількох відсотків.

Ольга Боцула: Та перш ніж розширювати пенсійну систему накопичувальним рівнем, в Уряді пропонують осучаснити  пенсії. Тобто,  перераховувати їх розміри за нинішнім рівнем середньої заробітної плати. Оскільки виплати більше 8 млн. пенсіонерів менші за прожитковий мінімум. А все тому, що з 2012 року уряд не перераховував  раніше призначені пенсії.

Для осучаснення  пенсії необхідно відшукати додаткові кошти  - приблизно 30-40 мільярдів гривень, говорить Павло Розенко. Основним ресурсом наповнення бюджету Пенсійного фонду, за його словами, зараз є детінізація заробітних плат.Експерт Реанімаційного пакету реформ  Галина Третьякова вважає, щогроші на пенсії можна отримати, скасувавши відрахування до фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, або ж тимчасової втрати працездатності.

Галина Третьякова, директор Української федерації страхування, експерт Реанімаційного пакету реформСьогодні ми отримуємо лікарняний лист. А можна зробити так, що людина зможе брати відпустку по захворюванню, яку оплачує роботодавець відповідно до Закону.

Пенсійна реформа, за словами Галини Третьякової, як ніколи на  часі.Адже пенсіонери продовжують отримувати застарілі виплати,  молодші намагаються уникнути занадто великого, на їхню думку, податкового тягаря.  Тим часом Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман обіцяє дефіцит пенсійного фонду ліквідувати до 2024-го року. Якщо це буде так,  пані Ірина і більшість її  однолітків можуть не боятися старості, але за умов початку пенсійних  реформ вже сьогодні.