Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Дмитро Купченя
Дмитро Купченя

У Полтаві стартували дні українського кіно

У Полтаві стартували дні українського кіно

 У Полтаві стартували дні українського кіно, в рамках фестивалю «Мазепа-фест». Покази проводять у кінотеатрі «Колос», вхід організатори зробили вільним. Відкрила фестиваль історико-драматична стрічка «Жива» режисера Тараса Химича. Це історія про членів одного з останніх угруповань УПА, які діяли в Карпатах до середини 50-х років. Враженнями поділяться наші кореспонденти – Дмитро Купченя й Антон Старишко.

Перший день кінофестивалю організація «Просвіта» присвятила знаковій даті в історії визвольних змагань українського народу за незалежність. Цьогоріч виповнюється 75 років із часу створення УПА. Фільм «Жива» повідає глядачеві не стільки про героїку і патріотизм бійців проводу, скільки про кохання, зраду, важке безвихідне становище людей, які попри все у ті часи продовжували вірити – в Бога й українську державність.

 Фільм знімали з перервами більше трьох років. Знімальна група була заражена спільною ідеєю, тому всі незгоди сприймалися дуже легко, – розповідає виконавиця головної ролі пані Ольга. Для неї цей фільм – кінодебют.

 Історія, викладена у стрічці, реальна. Анна Попович у віці 91-го року розповіла авторам кіно про перипетії своєї долі у 1950-х і надала дозвіл на екранізацію. Зйомки проводили в основному у Ґорґанах, у тих місцях, де відбувались події з життя Попович. Більша частина дії фільму розгортається або на тлі природи, Карпатських гір, що дозволяє операторам продемонструвати свою майстерність, або ж у катівнях КДБ (як наче режисер свідомо прагнув зіграти на контрасті – від клаустрофобії до агорафобії). Оповідь ведеться відсторонено, без явних оцінок вчинків героїв. Щоб зробити висновки, публіці вистачає акторської гри.

У прокаті стрічка з листопада минулого року зібрала більше мільйона гривень. Скромний результат. Однак не через те, що публіка не хоче бачити українське кіно, – пояснює голова Державного агентства України з питань кіно Пилип Іллєнко. Не вистачає налагодженої співпраці з кінотеатрами.

 В наступні дні полтавському глядачу продемонструють мультфільм «Кирило Кожум’яка», стрічки «Гніздо горлиці», «Переломний момент» і «Княгиня Ольга». Останній знято ще за радянських часів, однак нещодавно повністю переозвучено українською мовою, чого не допускала тодішня цензура.