Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Карина Москаленко
Карина Москаленко

У Держархіві області відкрили виставку світлин присвячену Миколі Кульчинському

У Держархіві області відкрили виставку світлин присвячену Миколі Кульчинському

Голова  обласної «Просвіти» Микола Кульчинський сьогодні святкує 70-річчя. До ювілейної дати у Держархіві області підготували виставку світлин та документів, які відображають життя громадського діяча. Подробиці у сюжеті моїх колег.

Близько 50 архівних фото та документів. Значна їх частина стосується полтавського періоду життя Миколи Кульчинського. Саме тут він зміг реалізувати себе як громадський діяч, просвітянин, політик та видавець, розповідає заступник Держархіву області Тарас Пустовіт. В документальній експозиції показано інші життєві етапи ювіляра.

Тарас Пустовіт, заступник директора Державного архіву Полтавської області: І Волинський період, бо він уродженець Волині. І Новомосковький період, бо він проявив себе як шістдесятник саме у Новомосковську, на Дніпропетровщині.

На виставці – світлини з перших петлюрівських читань у Полтаві, опозиційних мітингів 80-90-х років. Також фото з рок-фестивалю «Мазепа–Фест», засновником якого є Микола Кульчинський, а ще - із кулуарів Верховної Ради. В експозиції -  архівний документ: лист колишнього директора Української бібліотеки імені Симона Петлюри в Парижі Василя Михальчука до Григорія Шибанова.

Тарас Пустовіт, заступник директора Державного архіву Полтавської області: У цьому листі Василь Михальчук згадує про батька Миколи Кульчинського в ту пору, коли він в період окупації диригував хором у Крем'янці, на Волині. І про те, як проявляв свою національну свідомість.

Для Миколи Георгійовича головне досягнення у життя – вірність своїм переконанням.

Микола Кульчинський, ювіляр: Мати почуття любові до Вітчизни, не споганити його. Мати відповідальність за свою родину, за своїх дітей, за свою дружину. Оце все я проніс за всі роки і не відступився.

Пан Микола розповідає, що у багатьох життєвих моментах йому допомагала українська культура.

Микола Кульчинський, ювіляр: Коли мене в камері слідчій через підсадного чоловіка довели до такого стану, що я готовий був слухатися, то мене врятувала Ніна Матвієнко своєю піснею.

Олег Пустовгар співпрацює з Кульчинським більше 20 років. Він називає ювіляра «марафонцем на довгу дистанцію».

Олег Пустовгар, член правління обласного об’єднання товариства «Просвіта»: Він завжди дотримувався лінія В’ячеслава Чорновола, який казав: мудрість політика соціал-демократа у посткомуністичному світі  - це не впасти в болото конформізму, але і берегти державу

Микола Георгійович говорить: задля щасливого майбутнього України треба її будувати та змінювати себе. За його словами, в Україні не вистачає критичної маси, яка готова віддати життя за державу.

Микола Кульчинський, ювіляр: Будують Україну оті воїни на фронті і Небесна Сотня будувала Україну. І будують вони, може, зверху нам. Всім розказують, як треба жити, якісь сигнали дають. І люди змінюються.

Нагадаємо, Микола Кульчинський  - український дисидент, політик, народний депутат України. Він очолює обласне  товариство «Просвіта».