Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Ольга Боцула
Ольга Боцула

Як живуть ліквідатори?

Як живуть ліквідатори?

Напередодні 31-ої річниці аварії на ЧАЕС до  територіального центру соціального обслуговування міста Полтава запросили  ліквідаторів, щоб подякувати за їхній подвиг. Як живуть ліквідатори зараз та  які проблеми мають, запитували мої колеги.  

Євген Булат, ліквідатор аварії на ЧАЕС: Це орден за заслуги 3 ступеню Це медаль за відвагу на пожежі

Євген Булат показує почесні нагороди. Він ліквідатор аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Його особистий Чорнобиль розпочався у липні 1986-го. Йому було 22 роки. Каже: у складі зведеного загону пожежної охорони  стежили за приміщеннями 3-го енергоблоку.

Євген Булат, ліквідатор аварії на ЧАЕС: Стіна 3,5-4 метри. За цією стіною був розвалений реактор. Ми охороняли ці приміщення від можливих пожеж, загорянь.

Захисних костюмів, розповідає, не було: звичайний одяг та респіратори.  Пан Євген має третю групу інвалідності та про хвороби говорити не хоче. Втім наслідки радіації відчуває й нині.

Євген Булат, ліквідатор аварії на ЧАЕС: Радіація немає ні запаху, ні кольору. Її відчуваєш вже потім, коли отримуєш певну дозу радіації.

У минулому військовослужбовець строкової служби Анатолій Шевченко в травні 1986 року займався дезактивацією забруднених територій. Нині має  хвороби від отриманої тоді дози радіації. А взамін, говорить, отримав недостатнє санаторно-курортне лікування, мізерну пенсію та компенсації, які давно у державі не перераховували.

Анатолій Шевченко, ліквідатор аварії на ЧАЕС: Ціни ростуть, а нещасні ті 400 гривень для 1 категорії, 200 гривень для 2. Пенсія деяких чорнобильців складає 1400-1600 гривень.

Свої права подекуди ліквідаторам доводиться  відсуджувати, говорить голова однієї з громадських організацій  Олексій Кулибаба.

Олексій Кулибаба  голова відокремленого підрозділу ГО «Фонд інвалідів Чорнобиля Полтавської області» у м. Полтаві: Пільга інваліда війни: 100% на газ, воду, світло. Пільгу зараз не забирають, але забирають  куби. Щороку зрізають і скоро сидітимемо в холодних хатах

На прохання вирішити свої проблеми ліквідатори чують:

Голова відокремленого підрозділу Фонд інвалідів Чорнобиля в Полтавській області: Грошей немає. Ми захищали Україну, а вийшло, що ми нікому не потрібні.

За словами президента всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль» Володимира  Войтова, після  аварії померло 14 тисяч ліквідаторів–українців.