Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Ольга Боцула
Ольга Боцула

У Новосанжарському районі депутат Полтавської міськради засіває землі, які Держгеокадастр зарезервував для ветеранів АТО

У Новосанжарському районі депутат Полтавської міськради  засіває землі, які Держгеокадастр зарезервував для ветеранів АТО

Земельний скандал, який триває майже рік. Учасники АТО із Новосанжарського району скаржаться на місцевого фермера, власника приватної агрофірми «Обрій». За їхніми словами, він незаконно отримав в оренду на десять років землю, що мала належати бійцям та їхнім родинам. Нині поліція відкрила кримінальне провадження. Кому належать землі, розбиралися Микола Янко та Ольга Боцула. Далі наш спецрепортаж.

130 гектарів землі восени минулого року отримали учасники АТО та родини загиблих бійців з Новосанжарського району. Дозвіл надали в Держгеокадастрі в Полтавській області. Допоки люди оформляли технічну документацію, частину землі засіяв місцевий фермер, чим фактично її привласнив собі, розповідає ветеран АТО Олександр Чубаров.

Олександр Чубар, ветеран АТО:вчора сюди заїхали трактори два великих. Засіяли землю соєю.

виходить, що через одну людину не отримають землі 11 учасників бойових дій.

Олександр Чубаров каже: три земельні ділянки віддали в оренду фермеру приватної агрофірми «Обрій» Владиславу Киві незаконно. А договори – сфальсифіковані.

Олександр Чубар, ветеран АТО: Пан Кива користувався цими землями до 2012 року. Є Постанова Кабміну. Раніше фермери за півроку до кінця договору оренди, вона продовжувалась автоматично. Нині ці землі з 16 квітня 2016 року виносяться на аукціон. Виникає питання, звідкіля взялися ці договори?

Приватну агрофірму «ОБРІЙ» знаходимо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Її засновники депутатка Полтавської міськради Ліліана Бєлашова та Наталія Кива, теж депутата міськради. Їхній спільний аграрний бізнес налічує п’ять підприємств. Із них три зареєстровані в Новосанжарському районі. 

Приїжджаємо на агрофірму «Обрій». На воротах нас зустрічає сторож. Господарів, говорить, немає.

Телефонуємо Владиславу Киві, який, за словами Олександра Чубарова, причетний до самовільного захоплення земель. На дзвінки він не відповідає.

Йдемо в райдержадміністрацію. Голова у відрядженні, ситуацію коментує перший заступник Наталія Постольник. За її словами, вплинути на фермера вони не можуть. На зустрічі Владислав Кива не з'являється.

Наталія Постольник, перший заступник голови Новосанжарської РДА:Які документи має ПАФ «Обрій». Ми знаємо все лише зі слів. Знаємо лише про зареєстрований договір оренди продовжений. Я його наяву не бачила. Чи є всі документально оформлені права у хлопців на ці земельні ділянки.

Нині поліція відкрила кримінальне провадження. Проводять слідчі дії. На наше прохання, заступник начальника Новосанжарського відділення поліції Михайло Грузін забиває у публічну кадастрову карту номери земельних ділянок, на які зареєстрував угоди «Обрій». Номери старі і їх немає на  карті.

Пан Михайло говорить: нині поліція встановлює законність дій державного реєстратора у Полтавській області Ольги Кабаченко.

Михайло Грузін, заступник начальника Новосанжарського відділення поліції: Державний реєстратор у Полтавській області зареєстрував договір оренди, який був підписаний у 2012 році, а договори зареєстровані у 2017 році

Землі переходять до рук фермерів, а не учасників АТО, не лише у Новосанжарському районі, розповідає Олександр Чубаров.

Пані Ольгу ми розшукали на робочому місці. Вислухавши нас, вона спершу телефонує: пришло телевидение. Задают вопрос, на каком основании мы зареєстрировали оренду.

Опісля відповідає: якщо у вас є питання стосовно нашої юридичної особи, звертайтеся в наш головний офіс, який знаходиться у місті Карлівка. Я не дам коментар. Я не маю права розголошувати. Це заперечує законодавству чинному.

За роз’ясненням звертаємося до керівництва головного управління Держгеокадастру в Полтавській області. Заступник начальника Людмила Остапенко говорить: дозволи на розробку проектів учасникам АТО надавали, проте за реєстрацію речових прав на землю управління не відповідає.

Людмила Остапенко, заступник начальника ГУ Держгеокадастру в Полтавській області: наскільки це правомірно, у нас є управління з контролю та використанням земель, які здійснили перевірку і наразі опрацьовують ці матеріали. це не наш працівник, не нашої структури. Якщо вона вважає, що по її законодавству це правильно, то ми не маємо права це оскаржувати. 

За словами пані Людмили, чи укладали фермери договір з райдержадміністрацією, теж невідомо. 

Атовці запропонували кілька варіантів вирішення скандалу: судовий позов або ж відмова агрофірми від орендованих земель.

Олександр Погорілий, орендар: Вони свого часу і так відвоювали, показали свій характер. Якщо їм держава надала дозволи на землю. Ця земля була зарезервована за ними у 2016 році, у них є 99 відсотків, що вони отримають цю землю 

Свої права, говорить Олександр Чубаров, хлопці захищатимуть до останнього. Ольга Боцула, Микола Янко. ПТН.