Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Лілія Пархоменко
Лілія Пархоменко

Вишиванка: різноманіття технік та фактур

Вишиванка: різноманіття технік та фактур

Ручна робота, бісер та різноманітні техніки. У Всесвітній день вишиванки мої колеги Лілія Пархоменко та Олег Бондаренко поспілкувались із полтавцями-власниками вишитих сорочок. Чим особливий їхній національний одяг – дивіться у сюжеті.

Валентина Титаренко вишиває усе життя і передає свої знання студентам. Її бабуся теж була майстринею вишивки і залишила у спадок давні сорочки та рушники.

Валентина Титаренко, декан факультету технологій та дизайну ПНПУ: Вони зберігаються сьогодні в нас, в моїй родині, і внукам дальше передамо їх. Я захотіла вишити свою вишиванку таким чином, що це ніби цілий кусок тканини, який повністю зашитий.

Доцент кафедри журналістики педагогічного університету Гліб Кудряшов має дві вишиванки. Говорить: одна створена чоловічими руками решетилівського майстра, а іншу придбав у Львові і вдягнув на знак єднання українців.

Гліб Кудряшов, доцент кафедри журналістики ПНПУ: Коли побачили ми ту сорочку, вона одразу постала на мої очі, це, напевно, така пленида моя була. То коли я її приміряв, всі сказали однозначно, що саме цей полтавець має забрати цю львівську сорочку.

Студентка Анна вишиває сама. Над сорочкою, розшитою бісером, каже, працювала півтора місяці.

Анна Шовкова, студентка: З нитками у мене вже є, мені бабуся вишила. А мені хотілось чогось такого нового і більш сучасного. А з бісеру вона дуже яскраво виглядає на сонячних променях, вона мені дуже сподобалась.

Сьогодні вишивка – поширений елемент декору. А раніше вишиваний одяг був для українців оберегом.

Марія Пісцова, завідувач відділу етнографії Полтавського Краєзнавчого музею: Жінки знали, майстрині, до 100 технік. Використовували у своїх виробах до 20 одночасно. Дівчата до свого заміжжя у скринях мали як мінімум до 25 сорочок жіночих, чоловічих до 15. Потім залежно від статків ця цифра збільшувалася.

Нагадаю, Всесвітній день вишиванки заснували у 2006 році для збереження українських цінностей та їх популяризації.