Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Україна «не ВКонтакті»: користувачі продовжать відвідувати російські сайти і після 1-го червня

Україна «не ВКонтакті»: користувачі продовжать відвідувати російські сайти і після 1-го червня

Україна «не ВКонтакті». Указом Президента держави Петра Порошенка, до 1-го червня 2017-го року на території країни мають заблокувати низку російських соціальних мереж, серед яких також «Однокласники», «Меіл.ру» та «Яндекс». Чи вдасться інтернет-провадерам виконати Указ Глави держави, та чи зможуть користувачі і надалі відвідувати російські сайти – дивіться далі в сюжеті.

Заборонені сайти в Україні за популярністю входять у п’ятірку лідерів згідно зі статистикою Інтернет Асоціації України. 15 мільйонів українців – користувачі «ВКонтакті». У «Фейсбука» аудиторія менша – 8.5 мільйонів. Треті за популярністю – «Однокласники» (понад 5 мільйонів користувачів).

Заблокувати ці мережі й тим самим унеможливити користування ними – завдання Інтернет-провайдерів. В «Укртелекомі» процес триватиме тиждень.

Михайло Шуранов, директор корпоративних зв’язків ПАТ «Укртелеком»: «Укртелеком» виконує Указ Президента щодо блокування певних ресурсів, які вказані детально у додатку до цього Указу. Наразі процес триває, він є доволі складний технічно і потребує значного часу роботи наших технічних фахівців. Наразі ми вже виконали приблизно 10 відсотків ресурсів із вказаних в Указі.

Інший популярний провайдер «Triolan», має заблокувати заборонені мережі за добу. Процес почали 19 травня  о 10-ій ранку, і до обіду виконали більше половини завдання.

Артем Юрченко, представник оператора зв’язку «Triolan»: Тобто, по всім повністю каналам ці сайти будуть заблоковані? – Надіємося, що так буде. Подивимося, може, якісь нюанси будуть вспливать, це унікальний випадок, ми вперше таке робимо.

Анна Комар, журналіст: Поки провайдери працюють над блокуванням російських сайтів, в Інтернеті ширяться поради про те, як і в подальшому продовжити ними користуватися. Та чи передбачена за це яка-небудь відповідальність – запитаємо у юриста.

Богдан Яненко, юрист: Національна комісія, яка регулює діяльність постачальників інтернет-послуг вже попередила офіційно інтернет-провайдерів щодо відповідальності, яка може наступити, якщо вони будуть ігнорувати рішення РНБО та Указ Президента. Може бути застосовано штраф до цих осіб. Це 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, це по 5100 гривень.

Анна Комар, журналіст: Скажіть, будь ласка, стосовно звичайних користувачів, які користувалися цими сайтами, то якщо вони як-небудь продовжать користування ними, використовуючи різні способи, то чи буде передбачена відповідальність саме для них?

Богдан Яненко, юрист: Ні в Указі Президента, ні в рішенні Ради Національної Безпеки і оборони не йдеться про відповідальність звичайних користувачів, тобто, простих громадян.

Попри це, юрист не радить шукати способів для подальшого відвідування «ВКонтакті», «Однокласників» та «Mail.ru». Тим часом спеціаліст з IT-технологій, програміст з 10-річним стажем Сергій Кропотов розповідає про легкість використання цих способів.

Сергій Кропотов, спеціаліст з IT-технологій: Фактично заборонити доступ в наших умовах неможливо. Будь-яка людина, яка елементарно може користуватися Гуглом, а всі ми користуємося ним по 3 рази на дню, так от, є маса методів.

Заблокують російські мережі задля безпеки нашої держави, каже Богдан Яненко. І пояснює: спілкування українців та громадян Російської Федерації на цих сайтах ставить під загрозу територіальну і духовну єдність України.

Богдан Яненко, юрист: Ці громадяни, а їх дуже велика кількість, не цураючись, навмисне, публікують статті, які можна характеризувати як порушення територіальної цілісності нашої країни, ставлять під сумнів незалежність України, і роблять все можливе, щоб громадяни вже нашої країни,які там зареєстровані, міркували так само, і якійсь мірі їм це вдається.

Чи вірять полтавці в абсолютну неможливість використання «Однокласників» та «ВКонтакті» після  1-го червня?

Голос: Не вірю, тому що люди знайдуть спосіб, як все це обійти.

Голос: Не вірю, це дуже велика глупость, правда.

Голос: В принципі, да, тому що зараз уже не можна заходити і дивитися інформацію, де б ти не був.

Нагадаємо, низку російських соціальних мереж в Україні заборонили 17-го травня згідно з Указом глави держави Петра Порошенка.