Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Ірина Соляник
Ірина Соляник

Гроші на вітер: близько 30% тепла втрачають бюджетні установи без термомодернізації

Гроші на вітер: близько 30% тепла втрачають бюджетні установи без термомодернізації

У мільярди гривень обходяться українцям застаріла система опалення, дірки у дверях та вікнах. Про це розповів голова Держенергоефективності Сергій Савчук у Полтаві. За його словами, енергозберігаючі заходи за два роки дозволили зекономити Україні понад сім мільярдів метрів кубічних газу. Грошовий еквівалент – півтора мільярди гривень. Як не пускати кошти на вітер, розповіли і полтавським чиновникам.

У двох селах Миргородського району, Зубівка та Попівка, на початку весни у школах встановили нове обладнання у котельнях. Оплатив це інвестор за системою ЕСКО-механізму.

Юрій Коваленко, голова Миргородської РДА: По одній із шкіл 3,8 млн. грн. інвестицій. По іншій школі - 3,2 млн грн. інвестицій. Тобто компанії за 10 років потрібно вибрати економією газу ці кошти. Це досить значні кошти. Але за ті півтора місяці, які ми вже співпрацюємо, ми побачили, що економія дійсно значна.

А саме – близько п’ятдесяти та сімдесяти відсотків. Бюджетні установи, як правило, втрачають 30% теплової енергії, каже голова Держенергоефективності Сергій Савчук. Цим і зумовлена необхідність того, щоб в структурах впроваджували енергоменеджмент.

Сергій Савчук, голова Держенергоефективності: 100 тисяч бюджетних установ у нас є в Україні, які потрібно термомодернізувати. І тут мають працювати, як муніципальні кошти, так і інтелект муніципальний. Це енргоменеджмент і ененргосервісні компанії, які також будуть вкладати і повертати свої інвестиції.

Енергозберігаючі технології запроваджуватиме інвестор. Він оплачує необхідні для цього заходи. Бюджетних грошей не витрачають. Свої інвестиції партнер повертає із тих коштів, які вдається зекономити.

Юрій Коваленко, голова Миргородської РДА: Газ коштує, скажімо, 1000 грн. Ми бачимо, що економія 700 грн. Із них - 85% компанія «Український траст» забирає собі в погашення того договору, який ми заключили.

КОР.: Решту грошей отримує районний бюджет. Відсоток коштів для інвестора та тривалість угоди і визначають за допомогою ЕСКО-механізму. Перемовини зазвичай тривають близько півроку або й більше. ЕСКО-механізм включає 7 етапів, які дозволяють регулювати умови між сторонами.

Олексій Корчміт, радник голови Держенергоефективності: Найбільш вигідний контракт, який має виграти: контракт з мінімальним строком і з максимальною економією споживання енергоресурсів. Ці два критерії перемножуються фактично і це є показник ефективності договору.

По завершенню проекту обладнання залишається на балансі бюджетної установи. За словами Олексія Корчміта, інвестори охочіше співпрацюють з тими установами, які проводили енергомоніторинг. Нагадаємо, торік в Україні уклали двадцять ЕСКО-контрактів. А крім державної програми з енергоефективності, запроваджені 150 місцевих.