Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Ольга Боцула
Ольга Боцула

Полтавщина втратила половину врожаю кісточкових дерев

Полтавщина втратила половину врожаю кісточкових дерев

Фруктові заморозки. Цього року через весняні холоди Полтавщина втратила половину врожаю кісточкових дерев. Знищені до 80 відсотків плодів деяких культур. За прогнозами  садівників, сезонного здешевлення фруктів   годі й чекати. Докладніше про це у сюжеті моїх колег.

Малина - одна з небагатьох ягід, яка витримала травневі заморозки, розповідає доктор  сільськогосподарських наук Василь Васюта. Фермерством чоловік займається більше двадцяти років. Каже: все залежить від сорту рослини і догляду за нею.

Василь Васюта, доктор  сільськогосподарських наук: Пошкодження відбулося верхівок в основному. Урожай буде значно менший. Тільки з нижніх бруньок будуть розвиватися стебла, які закінчуються китицею ягід.

Найбільшого пошкодження зазнали  кісточкові. Зав’язь загинула через негоду. Холодна вітряна погода негативно вплинула і на їх запилення, говорить  кандидат сільськогосподарських наук Микола Опара.

Микола Опара, заслужений працівник сільського господарства України: Брунька квіткова, коли вона не розпущена, може витримувати мінусові температури і це менше позначиться на зав’язі. Навіть зараз, коли є зав’язь, частина її опаде, бо приморожена. Врожаю, якого очікуємо, не отримуємо

Ольга Боцула, журналіст: На цьому молодому дереві плодів черешні утричі менше, ніж зазвичай. Заморозки знищили  практично весь урожай цього раннього сорту

Цього року очікуємо недобір врожаю черешні, вишні та абрикосів.  Менше отримаємо полуниці та  зерняткових дерев: яблук і груш. Краща ситуація зі сливами та малиною.

Весняні заморозки позначилися і на яблуках та грушах - зав'язалася тільки половина цвіту. Фермер Олена показує, як перевірити,  чи пошкоджений  плід фрукта.

Олена Попова, фермер: Від приморозків страждає пестик. Він чорний. Через 2-3 тижні плід відсохне і відпаде

На зав’язь впливають  не лише погодні умови, але й грибкові хвороби дерев та шкідники.

Олена Попова, фермер: В минулому році були дощі, так що закладка слабка і на яблуні, бо ще й перша проявила себе в минулому році і воно ще 2-3 роки впливатиме на урожай майбутній.

Нині фермери намагаються зберегти врожай, який залишився. Для цього потрібно видалити пошкоджені гілки й активізувати ріст дерев, говорить доктор  сільськогосподарських наук Василь Васюта.

Василь Васюта, доктор  сільськогосподарських наук: Оприскувати фунгіцидами проти хвороб, видалити сухі гілки. Спалити їх. Обрізав дерево, дезінфікуй сікатор.

Найбільше похолодання торкнулися врожаю у північних районах Полтавщини:  Чорнухинському, Гадяцькому, Лохвицькому та Зіньківському. Якщо буде дефіцит фруктів, ціни на ринках зростуть. Нестачу покриє європейська продукція. Тож ягоди  подорожчають на 50 відсотків.

Віталій Цінченко, голова асоціації розвитку інтенсивного садівництва: Польське яблуко коштує 25 грн. за кг. Укр. ціна - 9 грн. за кг.

За словами Миколи Опари, в області відмічають місцями пошкодження сходів кукурудзи, сої, соняшнику, буряка; пожовтіння верхівок ячменю, жита та пшениці. Очікуваний недобір урожаю цих культур становитиме 5-10% до запланованого.