Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Юлія Логвиненко
Юлія Логвиненко

Чому погрожують журналістам?

Чому погрожують журналістам?

З початком громадських протестів у 2013-му в Україні неодноразово фіксували випадки перешкоджання професійній діяльності журналістів із застосуванням сили. Зокрема, представники мас-медіа зазнавали погроз та побиття з боку місцевих, ставали жертвами викрадення невідомими. Нерідко умисно шкодили чи знищували їхнє майно, професійне обладнання. На Полтавщині ці рухи активізувалися наприкінці травня цього року. Наша журналістка Юлія Логвиненко досліджує це питання. І нині привезла зі столиці спеціальний матеріал, що розкриває причини - чому так відбувається.

Олена Адаменко, журналіст-розслідувач, телеканал UA:Суми:  Проблеми з криміналом, чи як правильно назвати, почалися в 2014-му році, коли на день журналіста мені підпалили автівку.

Олена Адаменко – досвідчений журналіст із Сум. Розкриває здебільшого порушення в правоохоронних органах. Вщент знищеною машиною словесні погрози не скінчилися. Вслід за авто обіцяли спопелити і саму журналістку. За цими фактами прокуратура відкривала кримінальні провадження.

Олена Адаменко, журналіст-розслідувач, телеканал UA:Суми:  Я здогадуюсь, хто був винуватцем, і підпалу автівки, і від кого надходили погрози. І хто взагалі хотів голову проламати… Проте доказів в мене немає, а правоохоронці ці докази не хочуть шукати. Вони їх не шукають. Вони створюють видимість розслідування. Себе і своїх ніхто шукати не буде.

 Нещодавно Настя Станко, журналістка і ведуча «Громадського», з нагоди Дня журналіста отримала подяку від міністра оборони України Степана Полторака. Після чого  низка блогерів і користувачів соцмережі (у тому числі анонімних) почали критикувати і її, і міністерство.

Анастасія Станко, журналіст, ведуча, Інтернет-канал Hromadske.tv:  Почалася серія атак в інтернеті, їх справді було багато. Типу «здохни», аби «треба, щоб тебе вбила ракета, міна», або «з тобою треба щось зробити». Я подала тоді заяву до поліції про погрози, але вони так і не відкрили справу, тому що їм здалося, що доказів немає. Там аноніми якісь, яких неможливо встановити. Правоохоронні органи … мають  розслідувати.

Часто журналісти стають жертвами нападів не лише зі сторони представників бізнесу чи місцевої влади. Колишній радник міністра оборони та екс-заступиця міністра з інформполітики Тетяна Попова, яка захищала права журналістів, і сама стала жертвою погроз. Вона вважає: справа Станко - це один із багатьох прикладів тиску на журналістів і використання їх у внутрішньополітичній боротьбі.

Тетяна Попова, екс-заступниця міністра інформполітики, експерт МГО з інформаційної безпеки: Люди, які цим займаються, які придумують такі атаки на журналістів – це колишні замполіти з касками на голові ще з радянської армії, з радянськими методами – давайте краще залякаємо ліпше, аніж вирішимо проблему.

2 роки тому ВерховнаРада посилила відповідальність за погрози журналістам. Тоді за відповідний законопроект проголосували трохи більше половини депутатів. Законодавчим актом встановили додаткові гарантії безпеки законної професійної діяльності, зокрема посилили кримінальну відповідальність за вчинення злочинів проти журналістів.

Ольга Червакова, депутат ВРУ, член комітету з питань свободи слова та інформаційної політики: Одне діло, коли закон написаний на папері, а інше – коли доходить до його виконання, він не виконується, я змушена це констатувати. Маємо справу в Україні, коли журналісти, громадські активісти голими руками, просто з камерою-мікрофоном ідуть на колосальну корупційну мафіозну систему, на мафіозні клани, які мають зв’язки в правоохоронних структурах. Ми знаємо прекрасно, що люди, які можуть розпоряджатися серйозним фінансовим ресурсом, можуть впливати не лише на правоохоронні органи, а й на судову гілку влади також. І вони реально вірять в те, що журналіста можна вдарити.

Депутаткачекає на реформу прокуратури та поліції, і з власної практики ділиться: правоохоронці начебто знають про 171-шу статтю ККУ «перешкоджання законній професійній діяльності журналістів», але вони не розуміють, навіщо її виконувати. Тому погрози журналістам – проблема широка, що має корупційну і політичну складову, і також полягає в системному нерозумінні правоохоронними органами цінності свободи слова.