Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Лілія Пархоменко
Лілія Пархоменко

Унікальні копії документів, що стосуються постаті Юрія Кондратюка вперше показали у Полтаві

Унікальні копії документів, що стосуються постаті Юрія Кондратюка вперше показали у Полтаві

У Полтаві вперше у світі показали унікальні копії документів, що стосуються постаті дослідника Юрія Кондратюка. Нині минає 120 років із дня народження нашого земляка. На урочистостях, присвячених цій даті, побували і мої колеги Лілія Пархоменко та Олег Бондаренко.

Олександр Шаргей ввійшов у історію світової науки під іменем Юрій Кондратюк. Навколо його постаті точилися суперечки у наукових колах із 1960-их. Один із відомих на той час дослідників професор Чижевський заявив, що вченого Кондратюка не існує. 

Ірина Пістоленко, завідувач сектору Полтавського музею авіації та космонавтики: Академія наук і Інститут історії, природознавства і техніки, звісно, не могли ігнорувати заяву відомого вченого. І вона зайнялися дослідженнями, які завершилися проведенням спеціальної криміналістичної експертизи.

Андрій Пушкарьов, завідувач Полтавського музею авіації та космонавтики: Вперше в світі ми демонструємо документи криміналістичної експертизи, яка довела, що Олександр Шаргей і Юрій Кондратюк, автор теоретичних робіт по освоєнню космосу, це наш земляк і це одна і та ж людина.

На урочистостях представили й унікальний примірник книги Юрія Кондратюка, яку він видав за власний кошт у 1929 році. В оригіналі вона не доступна широкому загалу. Серед фондів Полтавської обласної бібліотеки є видання, присвячені нашому землякові,  найновіше із них – 2012  року.

Валентина Івко, завідувач відділу документів обласної бібліотеки імені Котляревського: В цій книзі деякі маловідомі факти із життя Юрія Кондратюка, про те, як він був Шаргеєм, а став Кондратюком.

Завідувач кафедри загальної фізики і математики педуніверситету Олександр Руденко говорить: молодь цікавиться постаттю Кондратюка, адже  ця особа вагома не лише для Полтавщини, а й для світової космонавтики.

Олександр Руденко, завкафедрою загальної фізики і математики ПНПУ: Дякуючи саме розрахункам «траси Кондратюка», американці вперше побували на Місяці. І ми повинні пам’ятати і не забувати, що наша Полтавщина в дійсності космічна.

Нагадаю, Юрій Кондратюк, він же Олександр Шаргей, народився 21 червня 1897 року. Він український радянський учений-винахідник, один із зачинателів ракетної техніки і теорії космічних польотів.