Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Карина Москаленко
Карина Москаленко

Держархів підготував документальну виставку до 21-ї річниці ухвалення Конституції

Держархів підготував документальну виставку до 21-ї річниці ухвалення Конституції

Світлини авторів конституційних праць, копії Конституцій, Універсалів – такі документи підготував обласний Держархів. Виставку створили до 21-ї річниці ухвалення Основного закону держави. Подробиці у сюжеті Карини Москаленко. 

50 документів за хронологією відтворюють конституційний процес останнього століття. Серед них – копії Універсалів Української Центральної Ради, Конституцій УРСР. А також світлини ухвалення депутатами Декларації про державний суверенітет і самого Основного закону держави.

Тарас Пустовіт, заступник директора Державного архіву Полтавської області: Знаковими документами конституційного права були і на початку 18 століття. Дуже багато у цьому плані робила Українська народна республіка, зокрема Українська центральна рада. І була прийнята, але не впроваджена в життя Конституція УНР.

До конституційного процесу України причетні і полтавці. Серед них Михайло Драгоманов, Володимир Шемет, Микола Міхновський, Симон Петлюра. Деякі конституційні проекти малодосліджені. Однин з таких -  Лубенська Конституція.

Тарас Пустовіт, заступник директора Державного архіву Полтавської області:  Про неї є відомості у друкованих виданнях Галичини, що авторами цих проектів були брати Шемети і Микола Міхновський. Ця Конституція творилась під час революційних подій 1905 року. У цьому проекті висвітлювали питання влади, фінансів, адміністративно-територіально поділу.

 Голова Громадської ради Володимир Голуб розповідає, що із прийняттям Конституції незалежної України полтавці перебували у стані ейфорії.

Володимир Голуб, голова Громадської ради при Полтавській ОДА: Всі з радістю приймали, всі вважали, що ми будемо жити абсолютно по іншим вимірам.

Полтавець Георгій Сьомін зі статтями Основного закону держави ознайомлений. Каже: українці повинні знати історію становлення конституційного процесу.

Георгій Сьомін, полтавець: Дана виставка є дуже доцільною, у зв’язку з тим, що після Революції гідності ми повинні ставати на шлях еволюції і розуміти свою історію в першу чергу.

Документальна виставка триватиме ще три тижні у приміщенні Полтавської ОДА.