Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Карина Москаленко
Карина Москаленко

Зміни, яких зазнала Конституція України

Зміни, яких зазнала Конституція України

21 рік тому Україна прокинулася з основним законом держави. Прийняття Конституції закріпило суверенітет і територіальну цілісність держави, права та свободи громадянина. Та з того часу до неї кілька разів вносили зміни. Подробиці у сюжеті Карина Москаленко.

У ніч прийняття Конституції України голова обласного товариства «Просвіта» Микола Кульчинський стояв під стінами Верховної Ради. Розповідає: тоді особливо чекав прийняття статей 10 та 11, у яких йдеться про державність української мови  та розвиток  нації.

Микола Кульчинський, голова Полтавського обласного об'єднання товариства «Просвіта»: Я пам’ятаю: виходили Заєць, виходили ще й інші депутати розказували. Не один я стояв, багатенько людей стояло. Потім, як дощ почався, почали розходитися. Я думаю: достою до кінця. Коли побачив, що скрізь в кулуарах засвітилося світло (бо це ж була ніч) я зрозумів, що відбулося.

Після прийняття Основного закону України полтавці перебували у стані ейфорії, говорить голова Громадської ради Володимир Голуб.

Володимир Голуб, голова Громадської ради при Полтавській ОДА: Всі з радістю приймали, всі вважали, що ми будемо жити абсолютно по іншим вимірам.

Конституція зазнала кількох трансформацій. Перші зміни  - у 2004 році. Вони стосувалися переходу від президентсько-парламентської до парламентсько-президентської форми правління, розповідає тоді ще народний депутат Микола Георгійович.

Микола Кульчинський, голова Полтавського обласного об'єднання товариства «Просвіта»: Але президент спокійно сприйняв пропозицію щодо цих змін. Він бачив, що суспільство українське дуже напружене, що заздрісників серед політиків дуже багато.

Та у вересні 2010 Конституційний суд скасував дію цих поправок. Далі до Основного закону вносили доповнення щодо місцевих виборів та діяльності Рахункової палати. А від 2014 в Україні є чинною Конституція 96-го року зі змінами і доповненнями. Останні поправки стосувалися правосуддя. Їх прийняли у 2016-му.

Олексій Любченко, асистент кафедри кримінального та адміністративного права і процесу Полтавського юридичного інституту: Були врегульовані певні питання діяльності як Конституційного суду, так і було певну увагу присвячено адвокатській діяльності.

Микола Кульчинський каже: сучасні поправки до Конституції мають позитивний характер.

Микола Кульчинський, голова Полтавського обласного об'єднання товариства «Просвіта»: Важлива позиція змін до Конституції в частині «Місцевого самоврядування». Вона ще не відбулася, але цей закон про децентралізацію його треба конституційно утвердити.

Викладач Полтавського юридичного інституту Олексій Любченко каже: до конституційного процесу мають залучати інститути громадянського суспільства, науковців. А ще треба відмежовувати поправки, які вносять відповідно до потреб часу та під тиском політичних сил. І додає: через роз’яснювальну роботу, правові всеобучі потрібно заохочувати людей знати свої права.

Олексій Любченко, асистент кафедри кримінального та адміністративного права і процесу Полтавського юридичного інституту: Якщо ми говоримо про рівень правової культури, правової свідомості громадян, про освіченість громадян, то беззаперечно це всі ті фактори, які є невід’ємною складовою динамічного поступального розвитку в демократичному суспільстві.

Запитуємо у полтавців, чи знають вони права, які прописані у другому Розділі Конституції. Серед них право на життя, свободу думки і слова, працю, освіту тощо.

Чоловік: Напевно, право на власну переписку, я не знаю. Я читав, ніби колись таке було.

Жінка: Ні, не знаємо. Вибачте, але ні.

Чоловік: Нє, не дуже знаємо. А чому так? Так вийшло.

Чоловік:  Багато прав. Право на вільне віросповідання, право на працю, право на відпочинок, право на охорону здоров’я.

28 червня 96-го о 9 годині 18 хвилин Верховна Рада прийняла і ввела в дію Конституцію України. «За» проголосувало 315 народних депутатів. Карина Москаленко, Євген Ковальчук, полтавські телевізійні новини.