Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Камінь, якому близько 4 тисяч років, знайшли на Полтавщині

Камінь, якому близько 4 тисяч років, знайшли на Полтавщині

Унікальний артефакт, якому близько 4 тисяч років, знайшли на Полтавщині. Це кам’яна стела з поховання часів неоліту. Її випадково виявили поблизу Бутенок Кобеляцького району під час дорожніх робіт.

Увагу археологів привернув  камінь незвичної форми. Коли його забрали до Полтавського краєзнавчого музею та дослідили, то переконалися – перед ними  артефакт доби неоліту.Про це свідчать висічені на брилі знаки, характерні для культових споруд  нової кам’яної доби. Це три сліди стопи  бога ВІшну та палиця БрахмАна, які із часом стали малопомітними.

Олександр Супруненко директор Полтавського краєзнавчого музею ім Кричевського, археолог: Ці три стопи пов’язуються деякими дослідниками трьох перших кроків індоєвропейського бога Вішну. Зображення, скажімо, палиці з двома відростками зверху, палиці Брахмана також пов’язані з якимось культовими речами. Ці зображення висікали, ймовірно, кам’яною сокирою чи якимось іншим інструментом.  До речі, ця стела знайдена зовсім неподалік розораного старого кургану. І напевне катакомбної культури тому що він не досліджувався. Скоріше всього її вигорнули, коли орали поле або використали в якості межового знаку.

Ця стела могла  прикрашати древнє поховання якогось вождя духовного наставника культу древнього індоєвропейського племені.

Ірина Мельникова старший науковий співробітник відділу археології Полтавського краєзнавчого музею ім Кричевського: Верхняя часть стеллы находится с этой стороны, и нижняя часть, которая была вкопана, вкапывалась в землю.

В чорноземних районах Полтавщини таких знахідок ще не було. Стела  поповнила експозицію кам’яних скульптур та артефактів  Полтавського   краєзнавчого музею. Нагадаю, неоліт, або Нову кам'яну добу,  датують від X – до поч. III тис. до н. е. Цей період  передував  мідній добі.