Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Обережно, гадюки! Чи є рятівна сироватка в лікарнях?

Обережно, гадюки! Чи є рятівна сироватка в лікарнях?

І досі перебуває в реанімації житель Гадяцького району, якого днями вкусила змія. Сироватка від укусу гадюки – дороговартісний та ефективний медичний препарат, який вводять хворому при яскраво виражених симптомах отруєння. Чи є такі ліки на Полтавщині та що негайно треба зробити, коли вкусила гадюка  – далі в сюжеті.

Анна Комар, журналіст: Цього року змії покусали близько 10-ти українців. Нещодавно це сталося прямо на подвір’ї житлового будинку. Але найбільша небезпека чатує у лісі. Ось тут, біля річки, відпочивають люди. Та чи знають вони, як вберегтися від укусів плазунів та що робити, якщо це сталося, давайте запитаємо.

Голос: Ну, змея первая не нападает. Посмотрел, она зашипела, отошёл и всё.

Голос: Тікать надо от неё!

Журналіст: А якщо вже вкусила, то що тоді?

Голос:  Тогда высасывать! Жене!

Голос: Надо придавити, щоб кров вийшла отсюда. Єсли за руку, от ось так прижать та виплюнуть.

Голос: А я не сталкивалась, я вообще не знаю.

Голос: Главное, не буть агресивним.  Надо по сторонам дивитися, а не тільки на небо.

Одразу після укусу треба негайно промити рану чистою водою і відсмоктати отруту. Робити це має людина, в роті якої немає ніяких пошкоджень. Відсмоктувати необхідно не менше, ніж 15-20 хвилин, протягом яких також треба викликати швидку допомогу. Бригада має провести комплекс заходів, але за можливості краще зробити це самотужки

Ігор Скоромець, в.о. заввідділу анестезіології та інтенсивної терапії Полтавської обласної лікарні ім. Скліфосовського: Обов’язково уражену ділянку тіла треба іммобілізувати або якусь імпровізовану шину зробити. Обов’язково треба зняти із ураженої кінцівки прикраси, персні, браслети, годинник, якщо це нога, то роззутися. Обробити місце укусу зеленкою, йодом. Бажано накласти давлячу пов’язку.   

Далі людину відвозять у лікарню, де проводять симптоматичне лікування.

Ігор Скоромець, в.о. заввідділу анестезіології та інтенсивної терапії Полтавської обласної лікарні ім. Скліфосовського: Це і іммобілізація, і знеболення, і дезінтоксикаційна терапія, тільки на більш кваліфікованому рівні.

Якщо потерпілому стане гірше і будуть спостерігатися пропасниця, запаморочення свідомості, порушення кровотоку чи розлади дихання, тоді йому введуть сироватку від укусу гадюки звичайної. Але, каже лікар, такі випадки у Полтаві трапляються рідко.

Ігор Скоромець, в.о. заввідділу анестезіології та інтенсивної терапії Полтавської обласної лікарні ім. Скліфосовського: В цьому сезоні ми ще не стикалися. І взагалі це буває не кожен рік.

Запас ампул сироватки від укусу гадюки у області невеликий. Але якщо буде відповідний запит від лікарень, то ліки обов’язково докуплять, говорить директор обласного департаменту охорони здоров’я Віктор Лисак.

Віктор Лисак, директор департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА: Ми маємо десь 1-2 ампули, ми їх знаємо, де вони є. Ми їх передаємо, якщо це потрібно. Взалежності від потреби ми можемо закупити.  Якщо нам потрібна така сироватка, ми звертаємося до відповідної структури – «УкрМедПостач».

Цьогоріч випадки укусу змій зафіксували у Полтавській, Київській, Івано-Франківській та Львівській областях.