Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Ірина Соляник
Ірина Соляник

У Горішніх Плавнях зі стоків добувають теплову енергію

У Горішніх Плавнях зі стоків добувають теплову енергію

У Горішніх Плавнях економлять на опаленні завдяки очистці побутових стічних вод. Від них  отримують енергію тепла, що дозволяє місцевому комунальному підприємству заощаджувати. Витрати на електричне опалення зменшилися на третину. Як цього вдалося досягти, дізнавалася наша знімальна група.

Від дванадцяти до шістнадцяти тисяч кубічних метрів господарсько-побутових стоків за добу надходить на очисні споруди підприємства «Виробниче управління водопровідного каналізаційного господарства». Комунальники у Горішніх Плавнях вирішили використовувати стоки, аби добути із них теплову енергію.

Ігор Гулак, головний енергетик «Виробничого управління водопровідного каналізаційного господарства»: Стоки, які поступають, а вони поступають розбавлені і підігріті завдяки тому, що місто користується гарячою водою. Тому найнижча температура стоків – це 9 градусів. У літній період – 18.

Ця вода на підприємстві проходить кілька ступенів очистки.

Євген Ромась, в.о. начальника цеху каналізації «ВУВКГ»: Очисні споруди поділені на об’єкти. Механічна очистка, біологічна очистка і об’єкт доочистки. Це об’єкт біологічної очистки, який доволі непогано працює.

Потім циркуляційні насоси качають вже очищені стоки на теплообмінники. Основний процес виокремлення енергії тепла відбувається там.

Ігор Гулак, головний енергетик «Виробничого управління водопровідного каналізаційного господарства»: Стоки нагревают гликолевую смесь, которая попадает на вот эти два котла. В котлах происходит процесс,  похожий на принцип кондиционера, холодильника. То есть,  тепло из гликолевой смеси, которая имеет температуру от 10 до 20 градусов, вызывает испарение. Испаряется фреон – газ. При испарении он выделяет тепло.

Саме цим теплом у комунальному підприємстві нагрівають воду: для опалення й інших потреб. Енергозберігаючі технології дозволяють економити кошти.

Олексій Гайдабура, технічний директор «Виробничого управління водопровідного каналізаційного господарства»: Собівартість гігакалорії, яку ми обслуговуємося у теплових насосах, - 770 гривень. Практично, якщо брати опалення міста або опалення автономних котелень, то приблизно економимо 40-50% від собівартості продукції.

Цей проект запровадили торік. Його загальна вартість – три мільйони вісімсот тисяч гривень. Окупитися він має за сім років. Нині підприємству вдалося на третину зменшити витрати на електроенергію, адже мають автономні електричні котли.