Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Ірина Соляник
Ірина Соляник

Кадетський корпус, будинок Дворянського зібрання та краєзнавчий музей залишаються пам’ятками національного значення

Кадетський корпус, будинок Дворянського зібрання та краєзнавчий музей залишаються пам’ятками національного значення

Кадетський корпус, будинок Дворянського зібрання та краєзнавчий музей залишаються пам’ятками національного значення. Понижувати їх до місцевого не збираються. Так журналістам «Лтави» пояснили у Міністерстві культури. Чому ж виник резонанс навколо цих будівель?

 Експертна рада Міністерства культури України занесла три полтавські історичні будівлі до Реєстру нерухомих пам’яток зі статусом місцевого значення Це в установі підтвердили, надіславши відповідь на інформаційний запит. Причина – отримали неповний пакет документів: «Слід зазначити, що в пакеті документів, які були надіслані відповідним органом охорони культурної спадщини Полтавської ОДА, для занесення будинків по вулиці Соборності, 31, 42 та Конституції, 2 у Полтаві до Реєстру, були відсутні довідки про майнову оцінку на об’єкти, необхідність якої визначалось постановою Кабінету Міністрів.»

Валентина Вождаєнко в обласному управління культури відповідає за напрям охорони культурної спадщини. Чиновниця каже: коли була присутня на Експертній раді в Києві, не отримувала зауважень з цього приводу.

Валентина Вождаєнко, начальник управління охорони культурної спадщини Полтавської ОДА: Я розумію, що це якась прикра помилка якогось швидше за все бюрократа. З нашої сторони абсолютно всі документи для формування державного реєстру занесені. Висновки з Києва щодо втрати автентичності пам’ятки, яка не може по якихось описах бути пам’яткою національного значення до нас не надходило.

Про можливе пониження статусу двох будівель із ансамблю Круглої площі у Полтаві Віталій Павлов дізнався зі ЗМІ. Говорить: до міського відділу туризму та культурної спадщини подібні документи не надходили

Віталій Павлов, начальник відділу туризму та культурної спадщини управління культури виконкому Полтавської міськради: Всі ці об’єкти, які знаходяться на ансамблі Круглої площі. Вони занесені здебільше до категорії пам’яток національного значення. Тобто постанова часів УРСР – це пам’ятка державного значення. Положеннями ЗУ уже «Про охорону культурної спадщини» 2000-го року, цей статус автоматично підтверджується, як пам’ятки національного значення.

Поки що Кадетський корпус, будинок Дворянського зібрання та краєзнавчий музей залишаються зі статусом пам’яток національного значення. А в Мінкультури тепер рекомендували Кабінетові Міністрів так і внести їх до реєстру, бо це площина повноважень уряду: «До державного реєстру нерухомих пам’яток України об’єкти заносяться за рішенням Кабінету Міністрів України (щодо об’єктів національного значення) та Мінкультури (щодо об’єктів місцевого значення).»

Архітектор Ірина Особік припускає: якщо б громада не обурилася, то історичні будівлі могли  понизити у статусі. Незважаючи на їхнє історичне значення.

Ірина Особік, голова ГО «Незалежна Асоціація Архітекторів»: Дві з цих будівель є частиною ансамблю Круглої площі. Ансамбль Круглої площі сам по собі унікальний. Аналогів немає у світі. Краєзнавчий музей – це перша споруда, збудована в стилі українського модерну.

Із будь-яким статусом ці пам’ятки руйнувати заборонено, розповідає Валентина Вождаєнко.

Валентина Вождаєнко, начальник управління охорони культурної спадщини Полтавської ОДА: Як пам’ятка місцевого значення, так і пам’ятка національного значення. Вони занесені до державного реєстру зі збереженням охоронних елементів. Дошка, фасад. Будь-які елементи архітектурно-мистецькі, які уже знайшли своє підтвердження.

На думку архітектора Ірини Особік, відповідно до статусу збережено тільки краєзнавчий музей.

Ірина Особік, голова ГО «Незалежна Асоціація Архітекторів»: Я не знаю, що в даній ситуації гірше. Кадетський корпус, який розвалюється. Безхозний. Чи завдяки хазяйновитій діяльності бізнесменів кінотеатр Котляревського. Він, я боюся, в не менш критичному стані завдяки тому, що вони там роблять.

Нагадаємо, із шести тисяч пам’яток Полтавщини близько 20-ти % мають статус національного значення. Зокрема, у Полтаві це будівлі ансамблю Круглої площі та краєзнавчого музею. Місцеві активісти, дізнавшись про можливе пониження їхнього статусу до місцевого, влаштували акцію та надіслали звернення до Міністерства культури.