Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Унікальні археологічні знахідки Більського городища показали у Полтаві

Унікальні археологічні знахідки Більського городища показали у Полтаві

На виставці близько 800 експонатів. Більшість з них передав історико-культурний заповідник «Більськ». А ще Полтавський краєзнавчий музей, музей археології Харківського національного університету та інші. Це переважно речі, досліджені за останні десятиліття. Директор заповідника «Більськ» Ігор Корост розповідає: експонати несуть великий пласт інформації.

Ігор Корост, директор історико-культурного заповідника «Більськ» Полтавської обласної ради: за результатами останніх досліджень і знахідок можна уточнити дату спорудження Великого валу, який протягується на 37 км і цим робить Більське городище унікальним. То це 3 чверть 6 століття до н.е.

В експозиції – бронзовий казан скіфських часів, зразки посуду, прикраси, грецькі амфори.Доповнили виставку наметом археолога Бориса Шрамка, якого вважають «батьком» більської археології. Тут його особисті речі – це фотоапарат, рукописи та окуляри.

Олександр Супруненко, директор Полтавського краєзнавчого музею ім. В. Кричевського: Колекція, яка створювалася полтавськими, харківськими звісно уже і котелевськими науковцями кращі речі представлені на виставці. Частково відреставровані, частково, які ще чекають реставрації. У цьому році було багато повідомлень про цікаві знахідки. Поки що їх репрезентувати не можна.

Начальник Більської археологічної експедиції Денис Гречко розповідає, як у 2013 досліджували курган в урочищі Скоробір. Тоді розкопали поховальну споруду кінця 6 століття до н.е. І знайшли сагайдачний набір, деталі кінської збруї. Каже:ці речі показують переміщення скіфів і утворення Великої скіфії.

Денис Гречко, начальник Більської археологічної експедиції Інституту археології НАН України:виявилося, що сама поховальна споруда, додаткове поховання має повні аналогії, фактично, у передкавказзі. Крім того, сагайдачний набір (тут лише 4 наконечники, але насправді їх було більше 100). І він виявився нехарактерним для цієї місцевості.

Анатолій Гейко брав участь в археологічних розвідках Більського городища кілька разів. Під час однієї знайшов амфори та корчаги.

Анатолій Гейко, завідувач відділу палеогончарства Інституту керамології НАН України: Очевидно, такі великі розміри посудин, свідчить, що ці посудини використовувалися , можливо, на  якісь свята, або під час похоронних обрядів. Крім того, посуд довгий час був в ужитку. На ньому можна прослідкувати отвори, сліди ремонту.

Виставка триватиме у Полтавському краєзнавчому музеї до кінця вересня. Нагадаємо, Більське городище розташоване на території Котелевського, Зінківського районів Полтавщини.