Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Про проблеми малого та середнього бізнесу на Полтавщині

Про проблеми малого та середнього бізнесу на Полтавщині

Олександр Гранько займається підприємництвом більше 25-ти років. Розпочинав власну справу у перші роки незалежності України. Говорить: відтоді у державі не докладали значних зусиль для розвитку малого і середнього бізнесу.

Олександр Гранько, підприємець: Когда сейчас говорять о повышении зарплат, повышении пенсий, это все фэйк. Потому что без производства, без нормального поднятия экономики в стране, поднять пенси реально невозможно.

Труднощів у малого та середнього бізнесу нині багато, каже пан Олександр. Насамперед це відтік маси працівників закордон, складна робота із документами, недосконалість законодавства, зокрема у питаннях, що стосуються проведення тендерів, тощо. Голова Ради підприємців Полтави Євген Дикань додає: основна проблема для підприємців – це сплата податків, проте виникає вона не у всіх.

Євген Дикань, голова Ради підприємців Полтави: На данный момент он не сильно большой и не сильно маленький, он такой средний. Но просто маса людей, которые торгуют там на рынках, занимаются очень маленьким бизнесом, то им, конечно, очень тяжело. И потому бывают такие месяца, что они ничего не зарабатывают, а платить надо. Потому они закрывают предприятельскую деятельность и многие, я знаю, даже работают незаконно, потому что напросто не могут платить этот податок.

Заступник голови Комітету Верховної Ради з питань промислової політики та підприємництва Олександра Кужель говорить: Зараз найстрашніша біда для малого і середнього бізнесу – це відсутність купівельної спроможності у населення. Зниження страшенне.

Крім загальнодержавних, існують також проблеми локальні, каже підприємець Олександр Гранько. Для Полтави – це труднощі, які виникають на етапі маркетингу та просування товарів на ринок.

Олександр Гранько, підприємець: В святи с тем, что в свое время депутаты горсовета наложили мораторий на рекламу, мы как производители не можем донести до жителей города Полтавы билбордами, указателями, где мы находимся, что мы производим

За словами заступника голови Комітету Верховної Ради з питань промислової політики та підприємництва Олександри Кужель, для України цікавим є досвід держав, у яких малий та середній бізнес успішний. Серед таких країн – Китай.

Заступник голови Комітету Верховної Ради з питань промислової політики та підприємництва Олександра Кужель говорить: Ми дуже багато їздили по городам, дивились, як бізнес працює. За 20 років, коли ми руйнували країну, там створили всі умови для того, щоб все працювало. Там створюються зони економічного розвитку, без воровства для чиновника.

Стимулювати підприємництво в Україні планують  шляхом кредитування. За даними видання «Голос України», підприємцям можуть надавати до двох мільярдів доларів на рік. Подібна практика була поширена з 2000-го по 2007-ий роки. Голова Ради підприємців Полтави Євген Дикань розповідає: Кредитование – это, конечно, очень хорошо, потому что предпринимателям есть, где взять деньги, зарабатывать буде им легче. Но главное – чтобы были реальне проценты, реальне суммы. А не так, что рассказывали одно, а когда появляються в банках, то какие-то неизвестные проценты и все остальное.

Фірма Олександра Гранька однією із перших долучилася до кредитування – у 1997-му році. Проте зараз, говорить підприємець, ситуація із такими державними позиками дещо змінилася.

Олександр Гранько, підприємець: Получила кредит ЕБРР. На эти деньги закупила оборудование, пригласила иностранных специалистов и мы начали производство. И мы кредит отдали. И нам сейчас предлагают взять. Но тот процент, который сейчас в банке предлагают для кредитования бизнеса, он нереальный, потому что такие большие деньги нереально заработать на производстве.

Нині кількість малих та середніх підприємств скорочується. Заступник голови Комітету Верховної Ради з питань промислової політики та підприємництва Олександра Кужель розповідає: Коли поставили зарплату 3200, практично більше 200 тисяч закрилось підприємців, а більшості зараз знову пішли в тінь. Те, що ми витягували, коли перевелись на єдиний податок. Асоціація банків порахувала, що при закритті банків, які закрила Гонтарєва, тільки малий і середній бізнес втратив – ви почуйте! – 190 мільярдів гривень.

Голова Ради підприємців Полтави Євген Дикань продовжує:Конечно, это плохо. Потому что бюджет недополучает денег, люди теряют работу. И на данный момент получается у нас и в городе, и в государстве людям приходится куда-то уезжать за границу работать, потому что тут у них не получается вести предпринимательскуюдеятельность.

За словами голови Ради підприємців Полтави Євгена Диканя наразі на Полтавщині існує близько 15-ти тисяч підприємців, що займаються малим та середнім бізнесом. Раніше їх було 25 тисяч.