Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Скраплений газ подешевшає до кінця осені – прогноз експерта

Скраплений газ подешевшає  до кінця осені – прогноз експерта

До середини вересня можна розраховувати на зниження ціни на скраплений газ до 13-13,5 грн. за літр. Про це на своїй сторінці у мережі Фейсбук повідомив генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.  За його словами, географія поставок газу до України постійно розширюється. Лідерами  є російський, польський, єгипетський та білоруський газ. Проте дефіцит газу під кінець серпня становив 25-40%.
    «Газ до України йде залізничним, автомобільним та морським транспортом. При забороні використання залізничних цистерн можна було спрогнозувати зменшення поставок газу до України з Росії. Автомобільного транспорту, який би міг це перекрити, в Україні не має»,- йдеться у повідомленні.

Олексій Дорошенко зазначив, що кількість перевізників небезпечних вантажів країною знизилась у декілька разів за рахунок ліцензування, що призвело одразу до збільшення вартості перевезень.

«При поставках скрапленого газу до портів треба припустити, що вони не здатні за короткий час значно збільшити прийом палива. Для цього потрібен час та інвестиції у перевалочні потужності.Важко повірити в те, що свої дії задля монополізації ринку скоординували російські компанії із СБУ. Логіка попередніх стосунків між російським бізнесом та Службою безпеки завжди говорила про зворотне».
Що стосується зміни географії поставок газу, то Дорошенко нагадав про досвід Литви, яка це зробила.

     «Результатом стало підвищення ціни на внутрішньому ринку, за даними литовських ЗМІ, у 1,5 рази. На початку серпня Литва проводила перемовини з іншими балтійськими країнами, Латвією та Естонією, щодо створення спільного ринку СПГ. Однак перемовини литовського прем’єра зі своїми прибалтійськими колегами показала, що Латвія та Естонія, бажають всупереч диверсифікації поставок отримувати більш дешевий газ. Тому що підвищення ціни на паливо приводить до зниження конкурентоспроможності економіки країн та зниження рівня життя громадян. Крім того, вони не бачать підтримки ЄС, в питаннях подальшого розширення географії поставок.

Президент України надав доручення Антимонопольному комітету розібратися з ситуацію, що склалося на ринку та причинах стрибка ціни. Оскільки АМКУ – це орган, який підпорядкований саме гаранту, то не виникає сумнівів щодо реакції. Але якщо він зможе так швидко розібратись з причинами, як це було з «Газпромом», то виникне питання, чому у ньому «вмирають» всі інші справи по споживчому ринку. Якщо ж антимонопольний орган надасть свої висновки, як це буває зазвичай за 2 роки, то стане зрозуміле, що встановлення справжніх причин деформації ринку нікому не цікаво.
Але один висновок можна зробити впевнено: монополії або олігополії в Україні відігравали та продовжують відігравати вирішальну роль. Але якщо раніше це відносилося переважно до промисловості, енергетики та сировини, то зараз вони контролюють практично усі сфери нашого життя»,- зазначив Олексій Дорошенко.