Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Полтавців зобов'яжуть роздільно збирати сміття

Полтавців зобов'яжуть роздільно збирати сміття

Розділяти скло, папір, метал та пластик. З 1 січня наступного року це зобов’яжуть роби всіх українців. Чи готові полтавці до роздільного збору сміття, дізнавалися журналісти ПТН.

Голос: Я сортую органіку  в окреме відро, ось таке воно з кришкою 

Полтавець Антон вже 6 років сортує сміття.  Окремо відкладає поліетилен, папір, залишки їжі  та пластик. Пакети зберігає на балконі. Раз на місяць здає сміття до пунктів прийому.  Говорить: привчити себе розділяти  відходи легко.

Антон Нестеренко, полтавець: Я знімаю етикетку, бо це папір і він іде у відро, де збирають макулатуру в переробку намагаюся віддавати очищену сировину.

4 експериментальні майданчики активісти встановили в селищі Яківці. Поки що скло збирають у діжку.   Спочатку місцеві жителі все звалювали в одну купу, але поступово звикли розділяти  мотлох.

Максим Макуха,  член ГО «ЕкоЛтава»: На перших порах було складно, люди не вміли читати, що це скло і насипали туди гнилі яблука, курей, запчастини від авто.

Ростислав Нестеренко, житель с. Яківці: Якби вони ще вивозили вовремя, бочка набити і стоятиме ще тиждень.

Сміття – це живі гроші, говорить полтавка Ніна Миколаївна. За одну петпляшку можна отримати 15 копійок, три з половиною гривні -  за кілограм.

Ніна: Приношу пакети, бумагу и бутылки. И баночки 6 баночок принесла сегодня.

Щодня до трьох десятків  жителів міста приносять сюди вторсировину. Це єдиний пункт у Полтаві з роздільного збору.

Жінка: Ми приймаємо поліетилен, баночка жерстяна.

З першого січня 2018-го  року українців  зобов’яжуть сортувати все сміття за видами. Це чинна норма Закону "Про відходи". Однак постанов з переліком і послідовністю операцій зі сміттям до сих пір немає. Активіст Максим Макуха говорить: за 4 місяці зробити це не можливо. Треба перебудувати всю роботу комунальників. Та й облаштувати всі майданчики не просто.

Максим Макуха,  член ГО «ЕкоЛтава»: У нас є 600 майданчиків, і на кожному треба поставити контейнери, кожен коштує 12 тис грн.

Готуються відсортувати  відходи і в районах. У Глобинській ОТГ планують закупити сміттєвоз та 170 контейнерів.

Станіслав Джусь, голова Глобинської  ОТГ: Поставити сортувальну станцію на сміттєзвалищі для того, щоб з вимогами до законодавства сортувати сміття. Вона складає близько 2-3  млн. грн. для наших потреб.

Полтавці сортувати сміття готові. Однак у таку ініціативу вірять не всі.

Голос: Мусор уже звалювати нікуди, так хочь будуть перероблять його.

Голос: Контейнера надо, и у нас народ важкий, тут бомжи ходят  собирают.

Голос: Наша держава вряд ли на таке піде, бо в нас люди не такі 00:20

Голос: Давно це треба робити це по-перше, а по-друге стоять урни, чи важко кинути окурок в урну.

Нині сьома частина України завалена сміттям.  А от у  Швеції переробляють більшість побутових відходів. Половину шведи спалюють й перетворюють на енергію. У Японії мотлох класифікують за чотирма типами. В країні діє  спеціальний податок  за викинутий телевізор, кондиціонер, пральну машину чи холодильник.