Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Бій за землю: Лот на аукціоні чи громадські пасовища?

Бій за землю: Лот на аукціоні чи громадські пасовища?

Лот на аукціоні чи громадські пасовища? До редакції служби новин звернулися мешканці села Вільне Машівського району. Селяни випадково дізналися, що землю, на якій вони роками випасали худобу,  хочуть виставити на торги. Звинувачують у цьому сільського голову. Чи дійсно  пасовища готують до земельного аукціону, дізнавалися Ольга Гриненко та Павло Лопатюк.

Наталія та Марія проживають у селі Вільне Новотагамлицької сільської ради. Розповідають: у своїх господарствах мають по кілька корів, яких випасають на сусідніх луках. Нещодавно жінки дізналися, що землю, на якій випасають худобу,  виставили на аукціон. Селяни говорять, якщо луки продадуть – корів більше пасти ніде й доведеться їх вирізати.

Марія Кетрушка, жителька села Вільне (Новотагамлицька сільська рада): Стосовно цих пасовищ, ми не однократно зверталися до голови сільради про створювання пасовищ, або надати земельні ділянки де пасуться корови, нам в оренду.

Підготовку до аукціону розпочали з жовтня минулого року, розповідає депутат Машівської районної ради Софія Хланюк. Та додає: громадських слухань щодо земельних торгів голова Новотагамлицької сільради не проводив.   

Софія Хланюк, депутат Машівської районної ради: На моє запитання: чому він так вчинив? Не провівши навіть громадські слухання. Він сказав, що його метою було наповнити бюджет сільської ради. Він наповнить бюджет на один рік, а далі людям що робити?

Майже триста гектар пасовищ, які готують до аукціону,  розташовані за межами  населених пунктів сільської ради, говорить голова Андрій Карацюпа. У серпні цього року депутати ухвалили рішення не виставляти землю на торг.

Андрій Карацюпа, голова Новотагамлицької  сільської  ради:На останній позачерговій сесії депутати прийняли рішення про клопотання щодо зняття всіх ділянок із аукціону.

Проте сільський голова зупинив дію цього рішення. За словами Андрія Карацюпи, на частині луків створять громадські пасовища, інші землі орендують. Карацюпа каже: зараз  всю землю здають в оренду  за одним механізмом – через аукціони.

Андрій Карацюпа, голова Новотагамлицької  сільської  ради: Не може такого бути у природі, і взагалі у цивілізованій країні не може такого бути,  щоб понад 200 гектарів землі лук взагалі були нічиї і не приносили доходів ні державі, ні громаді. Такого не може бути, це ненормальна ситуація. І якусь частину цих лук потрібно здать в оренду, а якусь частину – створить громадські пасовища і їх достатньо буде  для потреб громади.

За словами Андрія Карацюпи, розпорядником землі за межами населених пунктів є Держгеокадастр. Начальник Головного управління Вадим Чувпило розповів, що подальша доля земельних ділянок  залежить від рішення громади.

Вадим Чувпило, начальник Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області: На цьому законодавство сьогодні наполягає, що думка громади є вирішальною в цьому процесі й без активності органів місцевого масо врядування такі питання не вирішуються.

У той же час на пасовища вже розробили технічну документацію й аукціон на етапі підготовки, розповідає начальник Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області Вадим Чувпило.

Вадим Чувпило, начальник Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області: Ще не визначено ні дату проведення аукціону, ні в який спосіб це буде відбуватися. Тобто, немає навіть учасників. Ніхто їх не реєстрував, тому хто-як…  Зараз попередньо я вам точно можу сказати, жодне сільськогосподарське підприємство не могло звернутися за отриманням цієї земельної ділянки тому що  лот ще не готовий.

Жителі села Вільне надали копію клопотання, в якому зазначено: у серпні 2016-го приватне сільськогосподАрське підприємство звернулося із заявою до відділу Держгеокадастру у Машівському районі щодо аукціону на земельну ділянку  за межами Новотагамлицької сільради. Керівництво приватного підприємства гарантувало свою участь у торгах. Через кілька місяців Держгеокадастр надіслав запит до сільської ради.

« На клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Карлівське сільгосппідприємство «Лос», щодо ініціювання проведення земельних торгів на ділянки сільськогосподарського призначення  (пасовища) за межами населених пунктів в адміністративних межах Новотагамлицької  сільської ради, прохаємо вас висловити свої пропозиції щодо можливості включення земельних ділянок до списку земельних ділянок право оренди яких буде продано на земельних торгах. Інформацію щодо запитуваних ділянок просимо направити до відділу у п’ятиденний термін.

(Відділ Держгеокадастру у Машівському районі Полтавської області)»

Тим часом конфлікт між жителями села Вільне і сільським головою  триває. Журналісти  ПТН стежитимуть, чи здадуть у оренду на аукціонах близько трьохсот гектарів пасовищ і чи врахують при цьому інтереси громади.