Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Карина Москаленко
Карина Москаленко

Медична реформа: які зміни чекають жителів області

Медична реформа: які зміни чекають жителів області

Старт медичної реформи. Верховна Рада у другому читанні ухвалила законопроект «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів". Зміни стосуються насамперед системи фінансування охорони здоров’я. Що зміниться для пацієнтів і лікарів – дізнавалася Карина Москаленко.

«Гроші ходять за пацієнтом» - це головний принцип медичного реформування. Він запрацює з 1 січня 2018 року для первинної ланки. Пацієнт зможе підписати з лікарем угоду, яка закріпить його за ним. Така процедура щорічна.

Віктор Лисак, директор департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА: Це може бути і приватний, і державний лікар. Це може бути не прив’язано до території, де ти живеш. Село там Гожули. Там Полтавський район. Ти можеш вибрати і закріпитися в сімейного лікаря, який територіально живе у місті Полтаві.

Зміни стосуються, насамперед, системи фінансування. Зарплата лікаря первинної ланки залежатиме від кількості укладених угод. Їх може бути не більше двох тисяч. За одного пацієнта лікар отримуватиме 370 гривень. Удвічі більше - за пацієнта-малюка та старшого, ніж 65 років.

Олександр Лінчевський, заступник міністра охорони здоров’я  України: Якісний лікар отримує більше зарплатні. Створюються передумови для позитивного стимулювання якісних зрушень в медицині.

Віктор Лисак, директор департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА: Утримання, капітальні видатки залишаються за органами місцевого самоврядування. А те, що стосується медичної допомоги, утримання, зарплатня  - це бере на себе цю функцію держава.

До якого лікаря підуть жителі Полтавщини і як ставляться до змін, запитуємо у них.

Вероніка Головчок, студентка: Я захочу лікуватися там, де будуть нормальні люди, нормальні фахівці, нормальне обслуговування.

Іван Нужний, житель смт Нові Санжари: Хорошо, канешно, если выбирать. Нада, щоб було з кого выбирать. Нада хороших лікарів. Тоді буде все харашо.

Людмила Дубова, полтавка: Ну, канешно, если  выбирать. Только захочет ли он меня, если я его выберу. Он выберет себе молодых, здоровых. Не будет брать пенсионеров. Скажет: у меня нет мест. Как я могу на него повлиять.

Серед безкоштовних послуг для українців – екстрена, первинна, паліативна допомоги. Також породіллям, дітям до 16 років. Передбачено і медичну реабілітацію. Інші – за власний рахунок пацієнта. Список послуг встановлюватимуть в рамках бюджетного процесу щорічно.

Ірина Сисоєнко, заступник голови комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я: Все, що стосується життя і здоров’я людини має бути оплачене державою. Те, що держава не зможе профінансувати, то в законі передбачено можливість органів місцевого самоврядування також зі своїх бюджетів розвитку дофінансовувати переліки медичних послуг.

Також планують запровадити електронну систему охорони здоров’я - E-health. Поки що вона працює в тестовому режимі. Та із серпня 2018-го  лікарі отримуватимуть за роботу  відповідно до декларацій, зареєстрованих у системі.

Світлана Котляревська,керівник напрямку роз’яснення та підтримки  проектного офісу eHealth: Це запровадження прозорої комфортної системи для реєстрації пацієнтів, для реєстрації декларації між лікарем та пацієнтом. І після цього ми будемо реально бачити і кількість пацієнтів, яких обслуговує заклад. А також ми актуалізуємо перелік пацієнтів, які обслуговуються в цьому закладі.

Нагадаємо, 19 жовтня нардепи ухвали законопроект "Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів". До початкового варіанту внесли близько 900 поправок. Основні з них — це відмова від співоплат та міжнародних протоколів.