Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Порушення мовлення – діагноз чи особливість людини

Порушення мовлення – діагноз чи особливість людини

Порушення мовлення – діагноз чи особливість людини. Минулого року у Полтаві зареєстрували більше 3 тисяч людей з вадами мовлення. З них третина отримують логопедичну допомогу.  Журналісти «Лтави» дізнавалися, як уникнути мовленнєвих порушень та чи не заважає це відчувати себе вільно у соціумі.

Яні Сторожевій шість років. Цьогоріч вона пішла до першого класу. У дівчинки проблеми з вимовлянням певних звуків. Їх Яна замінює звуками, близькими по артикуляції або акустичними ознаками. Наприклад,  замість Р говорить Л.

Юлія Бала, мама Яни Сторожевої: Заважає в спілкуванні з дітками. Трішки Яна соромиться, коли вона не все вимовляє. Деякі дітки гарно говорять. Звичайно,  підростаємо і треба вже правильно говорити.

Логопед Тетяна Момот вперше займається з Яною. Говорить: у першокласниці фонематичне порушення. У  її випадку - це вікова особливість мовленнєвого розвитку  у дитини. З часом,каже, дівчинка виговориться.

Юлія Бала, мама Яни Сторожевої: Доки були маленькі, не звертали увагу на те, що у нас не виходить вимовляти деякі букви. А зараз пішли в школу і зрозуміли, що щось треба поправляти у нашому мовленні. Такі звуки як л,р ми міняємо місцями, трішки плутаємо. Шиплячі також поки що не вимовляємо якісно.

Логопед Тетяна Момот розповідає: на три – чотири роки дитина повинна мати у своєму словниковому запасі близько двох тисяч слів. Якщо менше - це перша ознака, що потрібно відвідати логопеда.

Тетяна Момот, логопед, психолог: Особливо на 3-4-му місяці вагітності, коли формується нервова трубка і центральна нервова система. Дуже важливо, щоб не було інтоксикацій, стресів. Якщо це психологічна причини. Звертати увагу на це і підтримувати дитину. Помічати, коли вона правильно говорить. Радіти з цього приводу. Емоційна включеність батьків дуже важлива.

Крім заміщення звуків, до мовленнєвих порушень відноситься порушення тембру голосу, процесу читання та письма, уповільнений темп та заїкання. За світовою статистикою -  5 відсотків всіх людей на землі в дитинстві заїкалися. Частіше страждають цим хлопці, ніж дівчата.

Олена Дараган,  сімейний лікар: Від емоційного стану, від психіки. Ситуації в сім`і, там погіршення, якщо не стабільно. Якщо дитина спостерігає, коли батьки часто сваряться.

Щоб допомогти дитині самостійно справитися з мовленнєвими порушеннями, потрібно акцентувати увагу на вимовлянні слів,  читати чистомовки та скоромовки, радить  логопед Тетяна Момот.