Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Вибори до ОТГ: старі/нові керівники та боротьба партій за сомовисуванців

Вибори до ОТГ: старі/нові керівники та боротьба партій за сомовисуванців

Голів та депутатів до дванадцяти об’єднаних територіальних громад обрали на Полтавщині. Вибори відбулися у семи районах. Це третя хвиля об’єднання в області. У її результаті одна політична сила отримала значний відрив, а партії почали сперечатися за приналежність самовисуванців. Загалом проголосувати за кандидатів могли приблизно п’ятдесят вісім тисяч виборців. Але на дільниці прийшла половина. Чого вони очікують від життя у новостворених адміністративно-територіальних одиницях та хто керуватиме цими громадами, дивіться у наступному сюжеті.

Нові Санжари – райцентр. Тепер селище і центр об’єднаної громади. Також до її складу входить село Зачепилівка. На виборах 29 жовтня в цій ОТГ була одна з найнижчих явок. Голосувати прийшли трохи більше, аніж третина виборців. Серед них – різне ставлення до того, чи буде користь від виборів та їх результатів.

Голос: Віра є, але тільки не в ці вибори. Я думаю. Може, в якихось других.

Голос: Як дураков порозганяють, а поставлять нормальних робочих, тоді буде порядок.

Голос:Єсть така задумка, що, може, й зміниться на краще.

Голос:Очікуємо дороги, освітлення. Дешевшу воду в нашому селищі.

Голос:Щоб оці тарифи безконечно до піднебесся не росли. Оце таке що нам потрібно.

Голос:До корита вони хочуть. Усі вони. З нашим народом нічого не можна зробити. У нас ще й народ такий.

Із дванадцяти громад, де цього тижня були вибори, майже половина у Новосанжарському районі. Із них незвична, приміром, Драбинівська громада, де була лише одна претендентка на посаду голови. Це Зоя Короленко, яка двічі очолювала сільську раду. Цього разу вона отримала 97% голосів.

Зоя Короленко, голова Драбинівської ОТГ: Зараз Драбинівська сільська рада налічує 1221 чоловік. Буде 4 тисячі 400 населення. Це звичайно велика територія, багато сіл. Перейде 33 об’єкти соціальної інфраструктури. Звичайно трошки лячно, але в мене таке переконання, що тільки разом можна щось робити.

Найбільша конкуренція була у Бутенківській ОТГ Кобеляцького району. Там переміг Микола Скрильник, отримавши більше шістдесяти відсотків голосів. Загалом на посаду керівників в ОТГ претендували близько півсотні кандидатів. Із загальної кількості двадцять семеро самовисуванців та двадцять двоє представників партій. Через кілька днів після виборів у соціальній мережі Фейсбук представники кількох політичних сил почали ділити переможців-самовисуванців.

Депутатами в об’єднаних громадах хотіли стати понад 1 200 кандидатів. Більшість представляють політичні сили, самовисуванці становлять менше п’ятої частини. За даними ЦВК, загальне лідерство здобуло всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», отримавши 99 мандатів. Якщо не брати до уваги самовисуванців, то інші партії сукупно отримали менше місць. Загалом голів та депутатів обирали до двох міських ОТГ, а також до двох селищних. Свій вибір зробили і у восьми сільських. Явка на вибори – майже 50%.

Дар’я Черкашина, координаторка громадянського спостереження за виборами (ОПОРА): Найбільше виборців, які прийшли зробити своє волевиявлення, вийшло у Драбинівській територіальній громаді. Найменшу кількість виборців, які прийшли на дільницю проголосувати, було у Сенчанській ОТГ.

За результатами голосування із дільниць керівниками ОТГ обрали здебільшого тих, хто і донині очолював ради, що стали центрами об’єднаних громад. Нові очільники перемогли у чотирьох ОТГ. Із цих чотирьох  один не має досвіду роботи у органах місцевого самоврядування. Це Костянтин Удовиченко із Ланнівської ОТГ – вчитель хімії та біології. Микола Коляндра, Анатолій Троян та Юрій Мовчан – теж голови сільських рад, які увійшли до складу ОТГ. Але не стали їх центрами.

Ірина Балибіна, директор Офісу реформ у Полтавській області: Це ті люди, яким громада вірить, чекає від них тих шляхів. Шоб вони громаду вивели на новий рівень. Новий рівень надання послуг тим людям, які живуть у цих громадах.

Олександр Іваніна, голова наглядової ради «Фонду розвитку громад «Ініціатива»: На мою думку, це нормально. Зараз ці процеси ініціюють голови, які попереду всієї планети,які розуміють реформи. Це говорить про певну їх прогресивність і прогресивність поглядів. Говорить про певні лідерські якості.  Тому що процес об’єднання громад він доволі довгий і доволі складний.

Наступні вибори громад заплановані на двадцять четверте грудня. На Полтавщині оберуть керівний склад семи ОТГ. Три з них – у Полтавському районі. Хоча там було більше охочих спільно запрацювати із нового року.

Ірина Балибіна, директор Офісу реформ у Полтавській області: На жаль, три громади у нас в судових позовах і оголошення виборів у цих громадах ЦВК не вважає за доцільне.

А село Мачухи після виборів стане центром громади, яка поєднуватиме села із трьох районів. Голова сільради Валерій Білокінь сподівається: не виникне ніяких законодавчих проблем з таким об’єднанням.

Валерій Білокінь, голова Мачухівської сільської ради: Ці громади раніше входили до Мачухівського району. Нас поєднують родинні зв’язки, нас поєднують транспортні зв’язки. Ми надіємося, що після виборів ми увійдемо до 20 найпотужніших громад України.

Загалом на Полтавщині сорок три громади. Половина з них уже має прямі міжбюджетні відносини.