Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Дмитро Купченя
Дмитро Купченя

Пам’ятник художнику Григорію Ксьонзу відкрили в Токарях Лохвицького району

Пам’ятник художнику Григорію Ксьонзу відкрили в Токарях Лохвицького району

Пам’ятник видатному полтавському художнику, який творив у жанрі народного малярства чи так званого наїву,  Григорію Ксьонзу відкрили в селі Токарі Лохвицького району.  Тут він помер у 1947 році.  На відкритті побували журналісти «Лтави».

Навесні цього року провели пленер «Шляхами Григорія Ксьонза», в якому взяли участь художники з усієї України, згодом за підсумками зробили виставку.  Тепер відкривають пам’ятник, створений коштом меценатів, без підтримки з боку держави.

Сергій Козлов, дослідник: Буквально на днях, коли ми встановлювали, люди проходили повз і питали: а кому пам’ятник? Певно, якомусь політичному діячеві? Я відповів, що це простому українцеві, художнику, який ходив по людях, залишав свої картини портретованим людям, і тут, до речі, в Токарях є. Тоді той чоловік мені сказав: раз так, то він навічно тут стоятиме.

Пам’ятник виконано у стилі українського модерну, який розвивався на початку 20 століття, - саме тоді активно творив Григорій Ксьонз. А в селі Токарі збереглася будівля старої  школи теж у цьому стилі. Робота з увічнення постаті художника не обмежувалася  пленером і пам’ятником. Дослідник і пошуковець Сергій Козлов розповів, що останнім часом  віднайшли в кілька разів більше робіт авторства Ксьонза, ніж було відомо до того.

Сергій Козлов, дослідник: Три роки тому говорили, що художник залишив близько сотні робіт, а нині я підтверджую, що він написав більше тисячі, знайдені роботи. Підготовлена вже два роки тому до видання монографія по Григорію Ксьонзу.

На відкриті пам’ятника внучата племінниця Григорія Ксьонза розповіла: в родині його шанують, а дехто пішов його слідами. У 2017 -му проводять заходи із вшанування художника, а  наступного року має з’явитися друком монографія, присвячена творчості Ксьонза.