Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Лідія Ритченко
Лідія Ритченко

Чи готові фельдшери стати парамедиками?

Чи готові фельдшери стати парамедиками?

У Полтаві не всі фельдшери екстреної медичної допомоги готові працювати без лікарів під час виклику. Нову медичну реформу, що передбачає виїзд на подію лише водія і парамедика, вони вважають неправильною. Чому?– дивіться далі.

Василь Федорченко працює фельдшером виїзної бригади у Полтаві. Називає себе парамедиком, але без лікаря працювати не готовий.

Василь Федорченко, фельдшер: Ну як же,  лікар потрібен наскільки ж легше нам  виконувати рекомендації лікаря, вносити свої поправки.

Нині бригада екстреної  медичної  допомоги  складається із лікаря, двох фельдшерів та водія. Вони реагують на такі виклики: підвищення тиску, температури  або серцевий напад. Кілька днів тому саме ця бригада врятувала життя хлопчику, в якого була алергія,  і дитина почала задихатися. Якщо був би лише один парамедик, він міг би не впоратися.

Марина Сребродольська, лікар медицини невідкладних станів: Йому досить би складно було. Тому, що потрібні були не одні руки, а 2-3-4-ро. Хлопчику надали допомогу згідно локального протоколу при анафілактичному шоці зробили медикаменти, зробили венозний доступ, довезли до лікарні.

Нова система реформування передбачає відсіювання тих викликів, що не є екстреними. Підстави для реагування швидкої: травми при аваріях чи тяжкий стан пацієнтаФельдшер виїзної бригади Ростислав Сердюк каже, що з цим погоджується.

Ростислав Сердюк, фельдшер виїзної бригади: Можна було б фільтрувати трішки викликів такі, як там бабусі викликають то кардіограму просто зняти, щоб завтра не піти в поліклініку, не стояти в черзі. А показать її дільничому лікарю, температуру помірять, то прибор поламався, який вимірює цукор в крові. От такі виклики можна відфільтровувати. А на екстрені, да де дійсно ми потрібні,  туда нада мвиїзджати.

Про те, що перекваліфіковувати медперсонал будуть обов’язково,  розповіла в ексклюзивному інтерв’ю ТСН керівник Міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун. Для фельдшерів проведуть  4-тижневі  курси, після чого вони працюватимуть по-новому. 

Уляна Супрун, керівник міністерства охорони здоров’я: Непрофільні виклики – це проблема, яка існує вже багато років в Україні. Ми заохочуємо людей, щоб вони мали сімейних лікарів – сподіваємося, буде менше таких викликів.Підвищений тиск, гарячка, або температура, це не є виклик для екстреної медичної допомоги.

Лікар екстреної меддопомоги  Любомир Ткач має таку думку.

Любомир Ткач, завідувач відділенням дистанційно-телеметричного центру: Персонал, який наближений  до інтенсивної терапії, або до реанімації,  він за три місяці, і навіть не за три роки  не може бути підготовлений. Це, по-перше,  знань треба в рази більше, а не тільки вміння терзати кукли.

Парамедики чи фельдшери? – ось у цих полтавців думки розійшлися.

Голос: Як приїдуть ці парамедики, вони забирають  з собою людину в больницю і нічим не допомагають.

Голос: Та ну думаю, так краще.  Вони - лікарі, їм видніше.

З листопада почав діяти  наказ Міністерства охорони здоров'я про нові правила роботи швидкої допомоги. Якщо раніше бригади ділилися на лікарські та фельдшерські, то нині будуть лише бригади екстреної медичної допомоги.