Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Ольга Боцула
Ольга Боцула

Українців можуть залишити без по-батькові?

Українців можуть залишити без по-батькові?

Українців можуть залишити без по-батькові. Це питання обговорюють у соціальних мережах. Мовляв, спілкуватися стане легше, а країну наблизять на крокдо Європи.  Спонукав до такого обговорення начебто відповідний законопроект нардепа Валерія Пацкана.  Чи дійсно у Верховній раді готують таке нововведення і чи готові позбутися по батькові полтавці, розбиралися мої колеги.

Знайомтесь. Це Сергій Анатолійович.  Чи звертатимуться до нього по батькові, говорить, не принципово.  Адже  цінує не це, а ставлення людей до себе. Однак, каже, відмовлятися від по батькові не варто.

Сергій, полтавець: Ти можеш не забувати , хто ти є і хто твої батьки. Якщо людина вихована, вона звертатиметься  по імені й по - батькові до дорослої людини.

Студентка Яна Подоляка не має по батькові. Вона народилася в Угорщині, де такі правила ідентифікації людини не діють. Каже, що проблем через це не виникає.

Яна Подоляка, студентка: Звісно, що запитують, як це ти без по - батькові. Але головне, що батько є і все.

Чи відмінять у Верховній Раді по - батькові, обговорюють і користувачі соціальних мереж. Консультант з питань ризиків і безпеки Євген Лауер на своїй сторінці в Facebook написав, що не розуміє, навіщо в Україні досі існують по - батькові.

Доктор історичних наук Юрій Волошин розповідає: найменування людей по-батькові - давня українська  традиція. Приміром,  у науковій спільноті, каже, без неї можна обійтися.

Юрій Волошин, доктор історичних наук: Я прихильник  підписування себе в текстах Юрій Волошин.Західна традиція в цьому плані мені ближча, але є ще своя традиція в записах в документах,як без нього?

За словами юристки Світлани Чернової, юридично позбавити українців по - батькові в документах не вийде. Адже тоді потрібно переписувати і Конституцію.

Світлана Чернова, в.о. директора Першого полтавського місцевого центру з надання БВПД: Прізвища, ім’я, по батькові – це наше конституційне право. І позбавити нас того, що передбачено Конституцією та іншими законами – буде дуже складно. Оскільки багато реєстрів: це і міграційні служби. Ми можемо втратити ідентифікацію людини.

Ініціатором законопроекту про скасування по батькові деякі ЗМІ  називали нардепа Валерія Пацкана. Сам же політик на своїй офіційній сторінці у мережі Фейсбук  спростував це: «Я ніколи не пропонував законодавчо скасувати по батькові. Таке рішення в будь-якому випадку потребує серйозного дослідження та обговорення. Інакше подібний законопроект, вважаю, ініціювати не можна.»

Нагадаємо, Валерій Пацкан є автором законопроекту, що дозволяє українцям змінювати своє по - батькові. Законопоект зареєстрували  у лютому 2015 року.