Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Припинення карбування монет: думки полтавців та експерта

Припинення карбування монет: думки полтавців та експерта

Без копійки. Нацбанк виніс на обговорення пропозицію припинити виготовляти монети дрібних номіналів. Як до цього ставляться продавці та покупці, а також думки експерта – дізнавалася Лілія Пархоменко.

Пані Інна на касі в супермаркеті дістає із гаманця дрібні монети.

Інна, полтавка: Для мене розраховуватись копійками ніякої складності не викликає, я ними розраховуюсь досить рідко. Тобто можна спокійно прожити і без них.

Нацбанк України пропонує не карбувати одну, дві, п’ять та двадцять п’ять копійок. На офіційному сайті повідомляють, що виготовлення таких монет перевищує їхню номінальну вартість. Таке нововведення призведе до скорочення витрат Національним банком приблизно на 90 мільйонів гривень щорічно, говорить кандидат економічних наук Марина Чижевська.

Марина Чижевська, кандидат економічних наук: На сьогодні на одну людину припадає 293 штуки роздрібних монет. А якщо у вазі це виміряти, то приблизно 700 грамів. Суттєво це не вплине на збільшення інфляції, як кажуть деякі фахівці.

Пані Світлана протягом 20 років займається приватним підприємництвом. Каже: до виведення монет з обігу ставиться негативно.

Світлана, приватний підприємець: Єслі в мене таке дешеве, то як дать здачі? Дєшовка ж. Це якщо велике щось, я понімаю, що копійки не стоє. А на мєлочі нада, шоб були.

Як сприйняли полтавці новину про намір  припинити карбування дрібних монет – запитуємо у них.

Голос: Я думаю, що мабуть, це гірше буде. Не знаю, це моя думка. А як це скажеться на ціні?  

Голос: Та, мабуть, уже добре. Тому що дрібні монети нічого не вартують, смисла нема їх носити в кишенях. Тому, мабуть, це правильно.

Голос: Погано. Я їх колекціоную.

Голос: Уже у нас копеечка, две – нигде абсолютно нету их в обходе. Так что я думаю, нормально будет.

Після припинення карбування дрібних монет, суми у чеках пропонують округлювати: до 4-х копійок – на зменшення, від 5-ти – на збільшення. У разі наявності у покупця монет ними теж можна платити. Під час розрахунків карткою заокруглення не здійснюватимуть. Нацбанк пропонує залишити ті копійки, що діляться на 10.

Голос: Сорок сім сорок. 40 копійок подивіться, будь ласка.

Марина Чижевська, кандидат економічних наук: Дуже часто не розуміють, що мається на увазі. І серед вікового стану похилого віку людей, вони можуть спричинити певну паніку. Але, звичайно, треба пояснювати, що не планується ані вилучення, ані зміни взагалі.

Продавчиня Алла каже: із копійками справу має рідко, тому пропозицію Нацбанку підтримує.

Алла, продавчиня: Чесно кажучи, якби вони їх або округляли до 50 копійок. Аби убрали оці 25, 10 копійок. Часто буває таке, що дають гривню копійками, а серед них знаходиш і польські гроші, або ще чиїсь.

Національний банк запрошує громадськість обговорити цю пропозицію. Думки та зауваження щодо проекту приймають до 18 грудня на поштову або електронну адресу.

Нагадаю, монети дрібних номіналів вилучили з обігу в Австралії, Данії, Канаді, Нідерландах, Норвегії, інших країнах.