Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Скіфські скарби, віднайдені цього літа поблизу Більська, вперше показали відвідувачам

Скіфські скарби,  віднайдені цього літа поблизу Більська, вперше показали  відвідувачам

Скіфські скарби,  віднайдені цього літа поблизу Більська Котелевського району в одному із курганів,  вперше показали  відвідувачам у музеї археології Харківського національного університету імені Каразіна.  Там оранізували виставку-презентацію,  присвячену підсумкам польового археологічного сезону харківських археологів. 

Директор музею археології університету і керівник археологічної експедиції Ірина Шрамко розповідає про речі, які знайшли при розкопках кургану  поряд із Більським городищем.

Ірина Шрамко директор музею  археології ХНУ ім Каразіна: Это роговое блюдо, безусловно. Редкое очень и неизвестное на территории Восточное Европы, Украины в целом виде. И интересный колчан, остатки колчана. Ну и безусловно кожаный пояса, которые ещё находятся сейчас на консервации.  Золотые выробы интересные. Они ложатся в серию предметов  этого периода начала 5 конца 6 века до нашей эры. 

У розграбованому кургані вчені  знайшли артефакти, які вони називають сенсаційними. Зокрема, блюдо з візерунками, виготовлене із рогів лося. Воно вперше зустрічається у скіфських похованнях.  Також чорне дзеркало та ремені із специфічними пряжками.

Станіслав Задников старший науковий співробітник музею  археології ХНУ ім Каразіна: Мы действительно нашли сенсационные находки, которые впервые найдены на Левобережье.  Мы только сейчас начинаем понимать, насколько это ценные находки. Насколько они уникальны и насколько они информативны для всей Европы и Евразии в целом.

Юрій Полідович відвідувач виставки, історик: Дуже багато таких незвичних  предметів зображень. Так по-новому розкривається скіфське мистецтво. І бачимо образи, які ще ніколи не зустрічали, композиції, які ще ніколи не зустрічали.

Більське городищевчені вважають найвизначнішим поселенням скіфської доби на території України. Тут розташовано багато курганів. Більшість були розграбовані у давнину.  Тому такі знахідки тут трапляються не часто.

Олександр Супруненко директор Полтавського краєзнавчого музею, археолог: Всі фахівці приїхали подивитися на комплекс, який, можливо, лише раз у двадцять  років потрапляє у руки археологам. Хоча це  в цілому рядовий курган. Ви розумієте, які були  багаті кургани отої еліти в районі Більська, але скільки разів вони були пограбовані. І оце невеличка тільки ота долічка, що залишилася наскільки радує науковців і дає змогу потім вивчати старожитності того ж сивочолого Більська. 

Усі знайдені артефакти після реставрації планують передати до Більська.

Ігор Корост директор комунальної установи « Історико-культурний заповідник Більськ»: І ці всі знахідки, які зараз після того, як будуть репрезентовані харківській громаді, пройдуть процес реставрації, можлива апробацію для предметів жовтого металу, обов’язково будуть передані у фонди заповідника Більськ, коли будуть відповідні умови зберігання. 

 Однак це буде не скоро. Адже музей Більського городища існує поки що лише в проекті.  А поки що частину експонатів відправлять на реставрацію. Інші ж перебуватимуть у фондах музею археології університету імені Каразіна.