Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

105 річницю від дня народження «Провінційного архітектора» Полтави відзначили у краєзнавчому музеї

105 річницю від дня народження «Провінційного архітектора» Полтави відзначили у краєзнавчому музеї

У Полтавському краєзнавчому музеї відбулися урочистості до 105-ї річниці від дня народження архітектора і краєзнавця Лева Вайнгорта. На них презентували виставку світлин  з архіву родини Вайнгортів, за якими можна дослідити відновлення  Полтави у період з 40 по 60 роки минулого століття. 

Біла Альтанка, Меморіал Солдатської слави, театр ім. М. В. Гоголя – це частина тих пам’яток, до будівництва й відновлення яких причетний Лев Семенович Вайнгорт. Він був головним архітектором Полтави з 1939 по 1970 роки.

Борис Тристанов, організатор: На його плечі, на плечі його співробітників, соратників,  лягло відновлення Полтави після війни і вони це зробили з шаленою любов’ю.

Аби поширити любов до своєї спадщини та нагадати про необхідність її збереження, організатори влаштували історичну вікторину у фейсбуці, що тривала два тижні.

Борис Тристанов, організатор: Питання викладувались о 10 ранку і думаю, що десь о 10:10 уже була  перша відповідь. Люди знають Полтаву, знають її історію. І це молоді люди. І я дуже сподіваюсь, що вони щось змінять.

Усього визначили 6 переможців, які у подарунок отримали книги про Лева Вайнгорта. Перше місце посів історик за освітою, полтавець Михайло Коваленко, хоча на усі 34 питання так і не відповів.   

Михайло Коваленко, переможець історичної вікторини: Питання були дуже складними , але разом з тим, дуже цікавими.  Такі заходи вони, безперечно, дуже потрібні для популяризації власне історії міста Полтави.  Оскільки місто є дійсно унікальним в плані історичного, архітектурного значення.

Своє знайомство із Левом Семеновичем у 70-ті пригадує і Олександр Супруненко. Пізніше упродовж 4 років вони ділили один кабінет у краєзнавчому музеї. А ще перевидали книгу Михайла Рудинського “Архітектурне обличчя Полтави”.

Олександр Супруненко, директор Полтавського краєзнавчого музею: Це було дійсно явище і більшість боялися це дати, тому що Рудинський тоді ще тільки-тільки реабілітувався. Лев Семенович йшов на це. Багато чого, як організатора, як можливо, музейника, мене навчив саме він. Тому що ця людина була величезного досвіду життєвого і величезної енергії, жаги до знань.

На заході показали відеозвернення від сина Лева Семеновича – Володимира, який мешкає в Естонії. Він розповів про сучасну урбаністику - перетворення історичних споруд на новітні майданчики зі збереженням свого початкового вигляду. Це могло б бути рішенням для Кадетського корпусу, частини Круглої площи, яку після другої світової відновив архітектор Вайнгорт. Нині ж  - вона руйнується.

Тетяна Шульгіна, донька Лева Вайнгорта: Проходя Полтаву, каждый дом мне напоминает отца. Большая рана – это Кадетский корпус. Это не просто проблема, а это просто уголовный кодекс. Такое допустить, это просто боль страшная.

Востаннє урочистості з нагоди вшанування пам’яті Лева Вайнгорта влаштовували 5 років тому. Тоді видали книгу з його працями “Провінційний архітектор”.