Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Лідія Ритченко
Лідія Ритченко

Полтавський та Львівський центри надання безоплатної вторинної допомоги обмінювалися досвідом

Полтавський та Львівський центри надання безоплатної вторинної допомоги обмінювалися досвідом

Як надавати безоплатну вторинну допомогу населенню та поліпшувати цю систему на місцевому рівні? Полтавський та Львівський центри обмінювалися досвідом. Увагу зосередили на  проблемах переселенців, атовців, малозабезпечених та інших осіб, що мають право на таку допомогу. Які питання турбують людей найбільше та потребують юридичної консультації – дивіться у сюжеті.

Переселенка із Луганська  Юлія Степанова потребує юридичної допомоги. Вона не знає, як звільнитися з попередньої роботи за місцем реєстрації. Пані Юлія перебуває у декретній відпустці і хоче  влаштуватися на роботу в Полтаві.  За допомогою, каже, буде звертатися до центру надання безоплатної правової допомоги.

Юлія Степанова, переселенка із Луганська: Вопрос специфический. Мне надо увольняться с предприятия, которое находится там. Поэтому  буду искать помощь как раз  на практике, посмотрю деятельность этих организаций.

Нині в області  більше  20-ти  тисяч осіб звернулися за вторинною  правовою допомогою до місцевих центрів, бюро.  Серед них атовці, переселенці, малозахищені та інші.  Зокрема  полтавка, яка вклала кошти на депозит - банк закрили, гроші не віддали.  Завдяки спеціалісту ПЦПД,  який представив інтереси жінки в суді, вона виграла справу.

Полтавка: Не можу отримати свої кошти, зверталася у Фонд  гарантування, але мені відмовили. Потім я звернулася в центр правової допомоги і мені призначили адвоката. Я дуже вдячна цим людям, які допомагають, ідуть назустріч нам.  І ми подали справу в суд,  і першу інстанцію ми виграли.

Не всі з опитаних полтавців знають про безоплатний центр у місті та задоволені роботою його працівників.  

Голос: Когда звониш за консультацией, они не хотят консультировать по телефону. Когда звониш простому адвокату, которой частной практикой занимается, они предварительно консультитруют по телефону и приглашают на консультацію безплатно.

Голос:В їхню роботу ви не вірите, що можуть допомогти? – думаю, що ні. На яком-то етапі може начінає хороше. Ну на яком-то етапі воно прийме якийсь другий образ.

Голос: По обольше таких би, шоб розтолковувати права людей, защищали їхні права.

Нині правовою допомогою охоплюють райони області. Мобільні виїзні консультації проводять щотижня. 

Світлана Чернова,  в.о директора першого Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги: Що стосується районів, то найпоширенішими там  питаннями єсть земельні питання. Оскільки майже кожен житель сільської місцевості має в себе у володінні земельну частку пай. І звичайно коли заключаються договора оренди, то права орендодавця, тобто населення взагалі порушуються, не виплачується орендна плата.

Новим напрямом співпраці юристів із  населенням є віртуальна громадська приймальня, розташована у Територіальному управлінні  юстиції  в області.  

Олег Тимченко, начальник головного територіального управління юстицій  у Полтавській області: Засобами  електронного звязку ми надаємо консультування – це до ста громадян в рік орієнтовно. Зараз в рамках проекту «Я маю право» ми посилюємо щодня консультування громадян. Ми зачіпаємо мобільними виїздами  районі центри, обїхали всю область. Зачіпаємо найвіддаленішісела.

Якщо у Полтаві звертаються по допомогу найчастіше із земельними питаннями,    то до Львівського регіонального центру - з питаннями господарськими та  цивільного характеру: шлюби, батьківство.  Деякі справи  мають і негативний досвід.

Ігор Микитин, директор регіонального центру з надання безоплатної вторинної допомоги у Львівській області: Це коли хтось вважає, шо 24 гривні він заплатив за газ, що за них треба судитися. Винаймають адвоката, тобто ми надаємо адвоката, який надає 2-3 тисячі.

Регіони України співпрацюють між собою, аби удосконалити систему надання правової допомоги на своїй території. Крім цього вони переймають досвід європейців. Прикладом є Грузія, де спеціалісти, юристи налагоджують контакти і з полтавськими колегами.