Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Лілія Пархоменко
Лілія Пархоменко

У Полтаві римо-католики готуються до Різдва

У Полтаві римо-католики готуються до Різдва

Пісні страви, облатки та сімейні святкування. Відзначати Різдво за григоріанським календарем 25-го грудня у Полтаві готуються представники римсько-католицької парафії. Про святкові традиції та особливості підготовки розповість Лілія Пархоменко.

Людмила, парафіянка римсько-католицької парафії у Полтаві: Бажаємо любові, бажаємо миру, взаєморозуміння. І просимо Бога, щоб Він навчив нас любити, як Він нас любить.

Такі побажання на Різдво традиційні у родині пані Людмили. Вона – парафіянка римо-католицької парафії. Богослужіння відвідує часто.

Отець Ципріан Чоп – настоятель римо-католицької парафії. Родом із Польщі, раніше працював у Тайланді, а в Україну приїхав 10 років тому. Каже: Різдво скрізь святкують у сімейному колі.

Ципріан Чоп, настоятель римсько-католицької парафії Воздвиження Хреста Господнього: На початку родина молиться, читає фрагмент Євангелія святого Луки. Веде молитву батько сім’ї. А потім всі беруть такий облаток, підходять одне до одного і бажають: «Бажаю тобі радості, Божого благословення, щастя, любові на це Різдво і новий рік». І вони ламають цей облаток. І це можна комусь дати, взяти від когось і спожити.

Облаток – тонка біла пластина прісного хліба. Це – обов’язковий різдвяний атрибут у католиків, каже парафіянка Маргарита. Для її родини Різдво важливіше за Новий рік.

Маргарита, парафіянка римсько-католицької парафії у Полтаві: Всі збираються до бабусі, вся сім’я, здалеку приїжджають. І всі є 12 пісних страв, наприклад, на Святвечір. Це 24-го числа, а 25-го числа всі святкуємо по своїх домівках. Я з татом і мамою. Цього разу ми приїдемо з нареченим. Тут ми наразі готуємось до шлюбу і ходимо на такі заняття, на катихези.

Ципріан Чоп, настоятель римсько-католицької парафії Воздвиження Хреста Господнього: Після вечері треба йти, хто може, хто має ще сили, до храму на службу Божу. Зазвичай всі сім’ї чи майже всі ідуть разом,діти, батьки, старші, на цю особливу Божу службу – на Пастирку.

25-го грудня Різдво святкують за григоріанським календарем не лише римо-католики.

Юрій Вільховий, кандидат історичних наук: На теренах України, крім за релігійною ознакою віруючих католиків, святкують його поляки, знову ж таки, за етнічною ознакою. Але і українці, які також дотримуються римо-католицького віросповідання або наближені до цього.

Цьогоріч 25 грудня в Україні офіційно визнали вихідним.

Людмила, парафіянка римсько-католицької парафії у Полтаві: Хочеться всіх привітати з наступаючим Різдвом, побажати всім миру в серці, в країні, божих благодатей. Всі хай ваші мрії збуваються. Маємо вже таку можливість святкувати Різдво, мати вихідний. Дуже за це всім дякуємо, хто молився за це.

Цей костел на вулиці Марата побудували у Полтаві 15 років тому. Римо-католицька громада існувала у місті  і раніше, до радянських часів.