Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Так і не домовилися: тільки два погодження за рік на видобуток надр від депутатів

Так і не домовилися: тільки два погодження за рік на видобуток надр від депутатів

Двісті п’ятдесят мільйонів гривень має отримати обласний бюджет Полтавщини від нафтогазових компаній у 2018-му. До місцевих скарбниць повинно надійти понад шістсот мільйонів. Це приблизна сума п’ятивідсоткового надходження від сплати ренти. Про додаткові кошти цьогоріч, до вступу в дію відповідного закону, домовилися дві приватні компанії. «Укргазвидобування» та Полтавська обласна рада не порозумілися. Про що йдеться та яким для області був рік у сфері надрокористування, докладніше дивіться у наступному сюжеті.

Два погодження і близько вісімдесяти відмов – результати розгляду Полтавською обласною радою звернень щодо отримання нафтогазовими компаніями спецдозволів на використання надр. У 2017-му депутати підтримали звернення двох приватних компаній – «Аркона газ-енергія» та «Арабський енергетичний альянс ЮЕЙ». Сталося це після низки відмов.

Ігор Мичко, директор і співзасновник компанії «Аркона газ-енергія»: Этот проект договора о социальном сотрудничества он реально почему то здесь завис. Определенные представители фракций просто не ходят на совещания. У нас есть срыв. – Ви проект подавали. – Та я и с печатью сюда присылал. И на губернатора, и на облраду.

Раїд Бу-Хамсін, президент компаній «Арабський енергетичний альянс ЮЕЙ»:  Мы все время удивляемся. Когда видим. Что нам какие-то препятствия ставят для того, чтобы мы действительно реализовали эти программы. Мы не понимаем этого  и когда продление лицензий начинают тормозиться, то это не в интересах ни этой компании, ни этой области, ни этого народа.  

Умова депутатів така: компанії укладають додаткові соціальні угоди із ОДА та облрадою і виділяють суму на рівні п’ятивідсоткового надходження від сплати ренти. Аргументували тим, що – закон вступить у дію із 2018-го, а підприємства згубно впливають на інфраструктуру та екологію з початком їхньої діяльності на території області. Приватні компанії прийняли умови і отримали погодження. З товариством «Укргазвидобування», яке на Полтавщині має 36 ліцензій, постійно тривали переговори.

Олег Прохоренко, голова правління ПАТ «Укргазвидобування»: Зараз обговорюємо рамки, кількість проектів, суму угод. Головне, що ми готові до співпраці, ми зацікавлені у співпраці. Ми зацікавлені, щоб місцеві громади отримували кошти і розвивалися.

Для «Ургазвидобування»  як для нафтогазової компанії, що має найбільший видобуток в області, голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький назвав суму у двісті п’ятдесят мільйонів гривень. Директор ГПУ «Полтавагазвидобування» Олександр Кобеза розповів про готовність підписувати угоду, але мова йшла про менші кошти.

Олександр Кобеза, директор ГПУ «Укргазвидобування»: Ми прийняли рішення – наша компанія надає допомогу тим регіонам, де ми займаємося видобутком. У два рази, збільшився об’єм. Тобто 30 млн грн. А розглядається питання до 45 млн грн. надати допомогу регіонам.

На кожному засіданні сесії розглядали питання про погодження надання спецдозволів. Депутати дискутували, але більшість приймала рішення про відмову. Наприкінці листопада на Полтавщину приїхав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. Він ознайомився із роботою товариства «Укргазвидобування» на Яблунівському родовищі у Лохвицькому районі. А на нараді йшлося про те, що компанія і місцева влада мають знайти спільну мову. У 2017-му залишалося одне засідання сесії і два дозволи, які депутати могли погодити.

Так, за останні два роки Укргазвидобування отримало 54 відмови у погодженні надання спецдозволів (по 21 пакету документів) від Полтавської облради. Тобто у 2016-2017 роках УГВ не отримало на Полтавщині – ключовому газоносному регіоні країни - жодного погодження спецдозволу на користування надрами.

Щодо нарікань представників видобувних підприємств з приводу відсутності порозуміння Полтавська обласна рада має чітку позицію щодо соціальної відповідальності газовидобувних компаній та фінансових компенсацій за інфраструктурні збитки та екологічну шкоду громадам Полтавщини. На переконання Олександра Біленького, це – правильно обраний вектор розвитку питання газовидобування в області.

За кілька днів після приїзду глави уряду Олександр Біленький повідомив: обласна влада припиняє переговори із товариством «Укргазвидобування». Причина – заява керівника «Нафтогазу України» про те, що компанія скоротила видобуток через блокування ліцензій Полтавською обласною радою. 

Олександр Біленький, голова Полтавської обласної ради:Керівники держави повинні зрозуміти, що топ-менеджмент працює на економіку «Укргазвидобування», а не держави і не місцевого самоврядування. Тобто вони хочуть мінімальними коштами вирішити проблеми. Але люди приходять до нас. А не на вулицю Б.Хмельницького, де розташований «Нафтогаз України», куди просто так не пройдеш. Сюди заходять всі.

Нагадаємо, закон 3038, згідно з яким місцеві громади отримуватимуть до бюджетів відсоток від ренти за використання надр, прийняли у грудні 2016-го року. Вступити у дію він має із січня 2018-го.