Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Лілія Пархоменко
Лілія Пархоменко

За що і кому дякують полтавці?

За що і кому дякують полтавці?

Сьогодні, 11 січня, відзначають Всесвітній день «Спасибі». Висловлена вдячність допомагає налагодити стосунки, каже психолог  Ольга Шевченко. Кому та за що найчастіше дякують полтавці – дивіться.

Артем: Дякуєм!

Трирічного Артема словам вдячності вчить бабуся Валентина.

Валентина: Я вважаю, що це дуже важливо, треба їм все розказувати, щоб вони розуміли з самого дитинства. Важлива вдячність. Дякуємо всім добрим людям. І настрій підіймається, і все харашо буде.

За словами психолога Ольги Шевченко, подяка – це не лише прояв вихованості.

Ольга Шевченко, практикуючий психолог: Емоційна дія, яка спрямована як на покращення мого емоційного стану, так і на налагодження стосунків з оточуючими. Тобто мій фокус уваги направлений на те, що оточуючі також мені допомагають.

В українській мові вдячність висловлюють по-різному, каже мовознавець Алла Болотнікова. «Спасибі» з’явилося у писемних пам’ятках у 16-му столітті. Воно походить від сполуки слів «Спаси Боже». Його не можна вважати калькою із російської, говорить пані Алла,.

Алла Болотнікова, мовознавець, викладач кафедри іноземної мови та перекладу Полтавського техуніверситету: В «Академічному словнику української мови» маємо його визначення. Це слово також знаходимо у класиків української літератури. Ну і по-третє, звичайно ж, «спасибі» вживається як складник фразеологізмів. Більш поширеним етикетним кліше, звичайно, є «дякую». Але воно має складнішу історію. Міркування про його походження від німецького «danke» через посередництво польського «dziękuję» видається не зовсім переконливим. Вони зводяться до латинського «тонгеу» - «знаю, визнаю».

За що та кому дякують, розповідають полтавці.

Голос: Всем, если я благодатна. Богу тоже дякую постоянно. За все хорошее.

Голос: Стараюсь побольше родителей благо дарить за то, что они дали жизнь, так сказать.

Голос: Друг другу каждый день. Учителям за оцінки.

Голос: Жене, детям, как обычно так. Ну и незнакомым людям за хорошие поступки.

Голос: Та всім дякую за все хароше і за все-все-все.

Психолог Ольга Шевченко говорить: висловлена подяка позитивно впливає на стосунки між людьми.

Ольга Шевченко, практикуючий психолог: Інша людина починає несвідомо розуміти свою цінність і в неї я викликаю цікавість. Дослідження говорять, що коли я говорю «дякую», 68% людей мені це повертають. І це є та похибка створення стосунків.

Всесвітній день «Спасибі» відзначають щорічно 11 січня за ініціативою ООН та ЮНЕСКО. В Україні свято впровадили 10 років тому.