Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Юлія Логвиненко
Юлія Логвиненко

Полтавка Ірина Петренко отримала премію від Президента України

Полтавка Ірина Петренко отримала премію від Президента України

Полтавка Ірина Петренко отримала премію від Президента України за своє наукове дослідження. 29 грудня Петро Порошенко підписав указ, згідно з яким 40-ка молодим науковцям присудили спеціальну премію. Серед них і Ірина Петренко, доктор історичних наук, професор Полтавського університету економіки і торгівлі. ЇЇ роботу «Шлюбно-сімейні відносини у Гетьманщині 18 століття» рекомендували на конкурс колеги на чолі з ректором вишу, в якому працює. Вони повідомили жінці про перемогу. Сталося це напередодні Нового року та дня народження пані Ірини. Про нагороду, емоції полтавського науковця та її роботу, розкажуть Валерій Пашнін та Юлія Логвиненко.

За дослідженням полтавського науковця Ірини Петренко, двоєженство і двоємужжя були  поширеними у Гетьманщині 18-го століття. Сім'ю мали 95% населення - разом  господарство вели і дітей виховували. Якщо хтось із двох не міг цього зробити, то за 3 роки пара мала право офіційно розлучитися.  Соціальні аспекти, порушення шлюбно-сімейних норм у 18-му столітті  проаналізувала у своїй роботі Ірина Петренко.

Ірина Петренко, доктор історичних наук професор кафедри педагогіки і суспільних наук ПУЕТ: Надзвичайно великий подарунок на мій день народження, який я святкувала 31 грудня. Мені було цікаво проаналізувати, порівняти з сучасністю - які зараз ставлення до шлюбу, до сімї. Які причини розлучення були популярні у 18-му столітті, які зараз.

Над  докторською дисертацією в архівах України та Російської Федераціїпрацювала 5 років, згодом на її основі досліджувала вужчі аспекти.На державний конкурс подала роботу про«Шлюбно-сімейні відносини у Гетьманщині 18 століття» (території сучасних Чернігівщини і Полтавщини).

Ірина Петренко, доктор історичних наук професор кафедри педагогіки і суспільних наук ПУЕТ: Якщо чоловік і дружина не ладять між собою, не сходяться характером, конфліктують, то це є абсолютно нормальною причиною для того, щоб розійтися і кожному мати можливість створити нову сімю і бути щасливим. У 18-му столітті - згоди-незгоди, сварки - різні характери, конфлікти - це ніколи не вважалося офіційною причиною для розривання шлюбу. Маєте домовитися - вже як хочете, так і живіть.

Святість шлюбу перевіряла і оберігала церква, а згодом держава. Петро 1 почав регулювати законність сімей, згодом Катерина заохочувала шлюби між росіянами і українцями. Не останню роль у створенні сімей відігравали священнослужителі.

Ірина Петренко, доктор історичних наук професор кафедри педагогіки і суспільних наук ПУЕТ: Шлюби укладалися як - в основному в межах одного села, одного регіону, одного села. Але як ми всі знаємо - у селі майже всі родичі. Але священики іноді для того, щоб заробити кошти, вони йшли свідомо на порушення шлюбно-сімейних норм. Вони вінчали подружжя завідомо знаючи, що чоловік чи дружина не мають на це права. І таких випадків, до речі, були не поодинокими.

Ірина Миколаївна подавалася у розділі "гуманітарна наука". Каже: конкуренція була чимала, на перемогу не очікувала, але  сподівалася. Свою роботу називає живою й  актуальною. Загалом Ірина Петренко має 15 років наукової діяльності - понад 200 наукових та науково-методичних праць, кілька монографій

Ірина Петренко, доктор історичних наук професор кафедри педагогіки і суспільних наук ПУЕТ: Зараз до цього трохи інше ставлення до цих речей, 21 століття, епоха модернізації, зміна ставлення людей до шлюбу і сімї. І треба, мені здається, тут бути трохи більш розсудливішими, відповідальнішими.

Нині займається дослідженням видатних жінок Полтавщини.

Нагадаємо, премію Президента України для молодих учених присуджують щороку. Переможців нагороджуватимуть у травні. Грошова винагорода - 40 тисяч гривень.