Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Лілія Пархоменко
Лілія Пархоменко

Музей конструктора ракет Засядька створять на Полтавщині

Музей конструктора ракет Засядька створять на Полтавщині

На Полтавщині створять музей одного із перших інженерів-артилеристів. Військові ракети, установки залпового вогню та пристосування для наведення їх на ціль – винаходи двохсотлітньої давнини, зроблені нашим земляком Олександром Засядьком. Він народився у Лютеньці Гадяцького району. Нині на його батьківщині громада села та краєзнавці працюють над створенням музею конструктора ракет.

У центрі села Лютенька – пам’ятний знак інженерові 18-го століття. Встановили у 2009-му, до двісті тридцятої річниці із дня народження Олександра Засядька. Неподалік цього меморіалу і створять музей нашого земляка.

Лілія Пархоменко, кореспондентка: Це двоповерхова будівля 1903-го року. Раніше тут була школа. Нині приміщення не використовують понад два десятиліття.

Після ремонту на другому поверсі планують обладнати краєзнавче відділення. Різним періодам життя Олександра Засядька присвятять три кімнати на першому. Ця – буде головною в експозиції, каже краєзнавець Іван Чайка.

Іван Чайка, краєзнавець: Присвячена роботі над винаходом ракет Засядька, його випробовування цього винаходу. Тут будуть розміщені картини першого застосування ракет Засядька під час битви за фортецю Ахалцих в Грузії. Будуть установки, з яких він запускав ракети.

Поруч із майбутнім музеєм – Лютенська загальноосвітня школа. На фасаді барельєф конструктора ракет. Тут також діють музейні кімнати, присвячені Олександрові Засядьку. Його життя і діяльність досліджують учні.

Максим Яхнівський, одинадцятикласник школи у с. Лютенька: Засядько є піонером ракетного будівництва, саме він був одним із тих, хто започаткував його. Ще із 5 класу у нас починається оце все дослідження. Також у нас є дослідження Малої академії наук, яка займається саме біографією Засядька.

Зараз, за словами краєзнавця Івана Чайки, готують експонати для майбутнього музею. Місцевий художник Володимир Перетятько створив портрет земляка-інженера, а також зобразив його у роботі.

Володимир Перетятько, художник: Це композиція, коли він був у Лютеньці і створював перші ракети. Він зробив куницю, найняв помічників. Хотілося створити той інтер’єр, ту куницю, отих людей, який вони одяг мали. Це все збиралося.

На зовнішні роботи по відновленню будівлі для музею у Лютеньці виділили півтора мільйони гривень із районного бюджету.

Іван Чайка, краєзнавець: На цю суму вже складається проектно-кошторисна документація. Проектанти були у нас в цьому приміщенні, ця робота проводиться. Це буде перший етап відновлення цього приміщення.

Нагадаю, Олександр Засядько народився у 1779-му році. Він – інженер-артилерист та конструктор ракет, розпочав використовувати їх у військових цілях. Також він перший винайшов пускову установку залпового вогню. Іменем  нашого земляка назвали один із кратерів на Місяці.