Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Карина Москаленко
Карина Москаленко

Пенсійне, медичне та соціальне забезпечення - проблеми, що турбують воїнів-афганців

Пенсійне, медичне та соціальне забезпечення - проблеми, що турбують воїнів-афганців

Неналежне пенсійне, медичне та соціальне забезпечення. Ці проблеми обговорювали воїни-афганці на урочистостях з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав. На заході деякі з них отримали медалі та подяки. Про спогади військових і їхні проблеми – далі у сюжеті.

Микола Фісун, голова Гадяцької районної організації Української Спілки ветеранів Афганістану: Основна точка базування була Кабул. Наша задача була прикриття колон, знищення банформувань, які з Пакистану перевозили боєприпаси, ракети.

Такі завдання протягом двох років у бойовій ескадрильї виконував в Афганістані пан Микола. Розповідає: були впевнені, що захищають кордони Радянського Союзу. З часом, каже, думка  змінилася.       

Микола Фісун, голова Гадяцької районної організації Української Спілки ветеранів Афганістану: Зараз, коли розкрилися деякі таємниці. Є таке розчарування, що дуже багато людей там загинуло не за те, що хотілося, щоб вони загинули.

У 28-річному віці потрапив до Афганістану і Борис Гонза. Він воював у мотострілецькій дивізії і взяв участь у більше ніж 40-ка бойових операціях. Чоловік розповідає: важко було адаптуватися до кліматичних умов.

Борис Гонза, керівник ГО "Організація інвалідів війни, збройних сил України, учасників бойових дій та силових структур Полтавщини»: Температура, коли я прибув, 66-68 градусів. А на сонці – 72-76. Це дуже було тяжко людині, яка прибула  з Центральної Європи. Пилюка, грязь, місцевість. Розжижений кислород.

Низькі пенсії, неналежне медичне забезпечення. Насьогодні ці питання найбільше турбують афганців, розповідає пан Борис. Додає: є проблеми і з похованням воїнів-інтернаціоналістів.

Борис Гонза, керівник ГО "Організація інвалідів війни, збройних сил України, учасників бойових дій та силових структур Полтавщини»: Щас у нас великі проблеми із захороненням. Доставка від будівлі до моргу, і від моргу до місця захоронення. Це для нас саме наболівше питання.  Немає транспорту, немає у місцевих громад немає фінансування.

Воїн-афганець Валерій Биченко каже: слід вносити зміни у законодавство.

Валерій Биченко, голова Лубенської спілки ветеранів Афганістану: Особливо нам не подобається дисонанс. Наприклад, прапорщик звільнився в цьому році отримує втричі більше, ніж полковник, який звільнився раніше. Це воно ненормально.

Нагадаємо, більше 5 тисяч жителів Полтавщини взяли участь у війні в Афганістані.