Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Карина Москаленко
Карина Москаленко

Полтавець Вадим Обертас зібрав унікальну колекцію

Полтавець Вадим Обертас зібрав унікальну колекцію

У колекції полтавця Вадима Обертаса більше 20 декоративних кінських сідел різних століть. Серед них -  гусарські, скіфські та козацькі. Їх майстер виготовляє близько 20 років і експонує роботи не лише в Україні. Як довго працює над ними митець і які техніки використовує  - дізнавалися наші журналісти.

 Спочатку  - поїздки з друзями на кінську ферму, потім – навчання на інструктора кінного туризму. Так проявилося зацікавлення у Вадима Обертаса до цих тварин і до збруї. Чоловік розповідає: знайти гарні сідла було складно, тож захотів створити їх власноруч.

Вадим Обертас, майстер: Я самотужки почав шукати якісь музейні роботи, їздить по музеєм, де що зробить для себе якісь оригінальні роботи.

Перше сідло зробив близько 30 років тому. Починав зі спортивних. А наприкінці 90-х, каже, почав створювати елементи верхової збруї різних часів. Таких робіт у майстра близько 20-ти. Ідеї знаходить у книжках. Спочатку робить дерв*яний каркас, далі обтягує його тканиною і гаптує. Усе  - вручну.

Вадим Обертас, майстер: Деякі мої знайомі в Польші, Турції роблять ці роботи машинним образом. І це получається досить примітивно. Немає того рельєфу.

Майстер використовує натуральні тканини, переважно шовк, а також шкіру. Над кожною роботою працює по-різному. Ось це гусарське сідло виготовляв майже 4 роки.

Вадим Обертас, майстер: Вишивка «наполеонівська» така, як у багатьох «наполеонівських» декораціях і малюнках єсть. Голова орла теж більше до «наполеонівського» типу.

Пан Вадим розповідає, роботи замовляють на подарунок та для колекціонування. Створював кінську збрую, каже, для Президента Ющенка та керівників областей. Ось це сідло не встиг підготувати на 90-річчя королеви Британії Єлизавети ІІ. Планує подарувати найближчим часом. Залишилося, каже, оздобити.

Вадим Обертас, майстер: Воно східного типу. Таке, яке вживали у 17, 16 століття і козаки, і бояри, і князі. З чотирьох частин каркас (назва каркасу «арчак»). І подушечка набита пухом.

Вадим Обертас експонував свої роботи у Києві, Польщі, країнах Прибалтики та Вірменії. Також майстер виготовляє одяг та взуття різних часів.