Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Символіку та походження українського герба обговорили у Полтаві

Символіку та походження українського герба обговорили у Полтаві

Атакуючий сокіл та зображення Трійці – символи, які розшифровують науковці у державному гербі – Тризубові. Про це, а також про походження цього знаку говорили у Полтавському краєзнавчому музеї. Там провели урочистості з нагоди сторіччя із часу затвердження Тризуба держаним гербом Української Народної Республіки. На святі побували і мої колеги. 

Ось цей символ на дні глиняного горщика – праобраз сучасного українського герба. Це клеймо з модифікованим тризубом, каже директор краєзнавчого музею Олександр Супруненко. Пам’ятку ХІІ століття знайшли близько десяти років тому у Полтаві. Цей горщик був вмонтований у дно печі – за полтавським звичаєм, розповідає пан Олександр.

Олександр Супруненко, директор Полтавського краєзнавчого музею: Отакий ось мірний горщик, який був виготовлений князівськими представниками для того, щоб регулювати позичальні операції.  Відповідним горщиком можна було взяти взайми насіння певне, кількість якогось товару, але мірного товару.

За словами Олександра Супруненка, цей експонат підтверджує: Полтава була князівським містом. Тавро у вигляді тризуба на дні горщика – не перший такий символ, каже історик Людмила Бабенко. Подібні зображення походять із періоду Трипільської культури – це п’яте-четверте тисячоліття до нашої ери.

Людмила Бабенко, доктор історичних наук: Зображене на кам’яній застібці, яка очевидно мала утилітарне використання. Однак, як символ державної влади, тризуб розглядають із часів Київської русі. Він вважається символом влади династії Рюриковичів.

Тризуб у його сучасному накресленні зобразив художник та архітектор Василь Кричевський. Ескіз сто років тому затвердили гербом Української Народної Республіки. Його походження та значення обговорили на урочистостях у Полтавському краєзнавчому музеї. Нині відомо понад три десятки версій символіки тризуба.

Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею: Кожен новий дослідник власне свою. Починаючи від атакуючого сокола – улюбленого птаха бога Перуна, закінчуючи зображенням Трійці, що закладено у християнській ідеології.

Нагадаю, Малий Державний Герб України – золотий тризуб на блакитному тлі Верховна Рада затвердила 19-го лютого 1992 року.