Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»
Автор сюжету:
Юлія Логвиненко
Юлія Логвиненко

Полтавщина першою в Україні почала запроваджувати фінську систему навчання

Полтавщина першою в Україні почала запроваджувати фінську систему навчання

Трудолюбівська школа - єдина в Україні виграла проект і віднині запроваджуватиме фінську систему освіти. Педагогічні  колективи з будь-якого міста чи села України  могли подати заявки на проект. Але виграли вчителі  сільської загально – освітньої школи  на Полтавщині. Упродовж тижня тут, у Миргородському районі, вони дізнавалися про передові фінські методики викладання. Як проходило навчання і   як швидко школярі відчують зміни, дивіться у матеріалі Юлії Логвиненко. 

Stand-up: Село Трудолюб знаходиться на околиці Миргорода. Населення - 500 мешканців. 120 дітей навчаються у цій, на перший погляд, простій школі. Ми з моїм оператором Валерієм одразу змінююємо думку про цей навчальний заклад, коли бачимо мотивуючий напис, що лежить в основі фінської навчальної програми та роздільний збір сміття. А ось таким чином трудолюбівські школярі щоранку позначають свій настрій.

Отакі  інновації у своїй школі запровадила вчителька математики Валентина Федоряка. Вона захотіла змінити свою школу та подалася на фінсько-український проект, що має назву "Ловіть нові іскри для вашого викладання". Нашій знімальній групі викладачка зізналася: від експериментальної програми очікувала  меншого.

Валентина Федоряка, учителька математики Трудолюбівської ЗОШ: От якби прибрати складність і залишити здоровий глузд у нашій навчальній системі, то у нас і була б фінська освіта. Тому що ні діти не відрізняються, тому що діти кругом однакові, вчителі натхненні, вони що там, що у нас, що там - вони натхнені. Тобто немає нічого неможливого.

Зазвичай уроки в школі тривають до 14:45, та цього дня учнів відпустили раніше, аби побільше вчителів змогли відвідати  семінар із фінськими колегами. Велику увагу приділили співвикладанню. Змінити школу за 7 днів - це конкретні рішення, а не маркетинговий хід, - пояснюють експерти проекту (Олександр Елькін та Ева Санівуорі).

Олександр Елькін, радник міністерки освіти і науки України: Ми знаємо усі в Україні, що Фінляндія відома і пишається своєю освітою. Але не дуже знаємося на тому, що саме там є усередині. І саме для того ми запросили туди фінських експертів і експерток, які власне є шкільними викладачами, які спільно мають понад 50 років практичного досвіду для того,Ж щоб продемонструвати звичайній українській сільській школі - а як це викладати по-фінськи.

Еса Санівуорі, фінська експертка: Впевнені в тому, що всі зможуть це зробити. Тому що ці процеси робляться крок за кроком. І головне завдання цих людей - переконати своїх колег і адміністрацію в тому, що це потрібно. 

Зміни навчального процесу в обраній школі організували дві компанії: українська Спільнота відповідального вчительства EdCamp та фінська Lumo Education Ltd. Іноземні спеціалісти прожили  робочий тиждень (із 19 до 22 лютого) із трудолюбівським колективом. Вони провели по 4 уроки, на яких перевірили атмосферу, насичення програми, принципи викладання, тощо.

Кайсу Хельмінен, фінський експерт: Звичайно, усі зміни потребують часу. В першу чергу через те, що наша систем є традиційною. Тому чим довше ми працюємо, тим більше часу нам потрібно буде змінити цю систему. Але побачили дуже мотивованих учителів. Тому, вони впевнені, процес буде розпочато швидко, але скільки часу знадобиться, щоб змінити, - це на жаль, ми не зможемо сказати.

Олена Харченко, директорка обласного департаменту освіти і науки: Змінити свої підходи до навчання, змінити методику викладання, взагалі ставлення: дитини до вчителя і вчителя до дитини. Дитина і вчитель - це партнери. Цей проект передує підписанню угоди між урядами України та Фінляндії про впровадження фінського досвіду. Я впевнена, цей досвід буде впроваджений і в інших навчальних закладах Полтавщини.

Коли та де такий проект проведуть ще раз організатори не кажуть.  Трудолюбівські педагоги  консультуватимуться з фінськими експертами дистанційно. Нагадаємо, стати учасниками навчального експерименту з назвою «Змінитися за 7 днів» претендували майже 700 шкіл з усієї України (кожна 25-та).