Філія ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «ЛТАВА»

Історик Ярослав Грицак презентував книгу «Розмови про Україну»

Історик Ярослав Грицак презентував книгу «Розмови про Україну»

 «Розмови про Україну» - книгу-інтерв’ю українського історика Ярослава Грицака та польської журналістки Ізабелли Хруслінської представили у Полтаві. У ній – роздуми про вплив історії на події в Україні. Що хотіли донести автори і як довго працювали, дізнавалася Карина Москаленко.

Книга «Розмови про Україну» вперше з’явилася 10 років тому у Польщі. Згодом в авторки, польської журналістки Ізабелли Хруслінської, виникла ідея перевидати її українською. Співавтор, львівський історик Ярослав Грицак каже: книгу доповнили розділом про події в Україні за останнє десятиліття.

Ярослав Грицак, співавтор книги: Історія кидає на нас велику тінь. Нам з-під тієї тіні треба вибратися. У 91-му році, коли перед референдумом 1 грудня Рух випустив таку листівку, де були підрахунки, що буде з колишніми радянськими республіками, коли вони стануть самостійними. А це були підрахунки німецького банку. І за тими підрахунками ходили, що Україна має найкращі шанси. Були такі шанси, що якщо Україна стане незалежною, то за 25 років вона стане Німеччиною. Пройшло 27-м років  - Україна не те, що не стала Німеччино, але близько до Болгарії не дійшла.

У книзі – історичні події від Київської Русі до сьогодення. На сторінках видання - стосунки України із євреями, поляками та росіянами. Ярослав Грицак говорить: перш ніж поліпшити ситуацію з історичними сусідами, українці мають порозумітися між собою.

Ярослав Грицак, співавтор книги: Вважаю, що питання примирення з Росією зараз не може стояти. І ще довго не може стояти. Бо була довга Щоб було примирення – треба мир. А ми знаємо, від кого залежить  - не від нас. А ключ примирення лежить в кишені люди, яка сидить в Кремлі. Нам багато вдалося в українсько-польському примиренні. Але, на жаль, і зараз там ми терпимо поразка за поразкою.

Змінити ситуацію у країні можна політичними реформами, говорить історик. Найбільший здобуток після двох останніх революцій, каже, - поява нового покоління свідомих українців. Тож виданням, додає Грицак, хотів показати співвітчизникам, що не варто розчаровувалися після невдач.

Ярослав Грицак, співавтор книги: Україна не є спринтерською країною . Україна не може пробігти дистанцію швидкими темпами. В України стаєрська дистанція. На цій стаєрській дистанції може статися все. Але принаймні на тій стаєрській дистанції ми уникнемо головних загроз. І в принципі стаєрська дистанція є теоретично правильною.

Студент Андрій Волошин на зустрічі з Ярославом Грицаком не вперше. Каже: історик спирається на достовірні та цікаві факти.

Андрій Волошин, учасник презентації: На мою думку, Ярослав Грицак  - то є один з найкращих істориків наразі. І насправді все, що він пише, його думки є дуже цікавими. І саме апелюючись на них, то можна багато висновків зробити. І саме таких, що мають сприяти змін в країні на краще.

Книга «Розмови про Україну» — третя із серії інтерв’ю Ізи Хруслінської з українськими інтелектуалами. Перші дві були з Оксаною Забужко та Йосифом Зісельсом.